Mineralogy and potential characteristic of chromite of hamidiye/gaziantep
Hamidiye/ Gaziantep bölgesi krom cevherleşmelerinin mineralojisi ve potansiyel özellikleri
- Tez No: 667514
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİL YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışma konusunu oluşturan kromit cevherleşmesi, Islahiye Bölgesi sınırlarında N37 c3 paftasında içerisinde bulunan Alt Kretase yaşlı 'Ofiyolit nap'ı olarak değerlendirilmiş birim içerisinde bulunmaktadır. Kromittler, Dünit, ve harzburjitlerden oluşan tektonitler içerisinde faylara bağlı merceksi, ince tabakamsı olarak masif, saçınımlı nodüler yapıda bulunmaktadır. Yapılan çoklu sondaj verilerinden alınan kayaç ve kromit örneklerinde Pt, Pd, Rh ve Au için ICP-MS yöntemi ile, kromitlerde iz element içerikleri analiz edilmiştir. Kimyasal analiz sonuçlarına göre kromit %Cr2O3 42,03-52,1, Cr/Fe oanı 3,794- 4,216 arasında, PGE içeriklerinde; Ru oranı 90 ile 130 ppb, Ir oranı 24 ile 40 ppb, Os oranı 13 ile 50 ppb ve Rh oranı 6 ile 11 ppb arasında değişmektedir. Çalışma alanı cevherleşmelerinin, Plütonik kromitler ile NATO podiform kromitleri arasında bir değer sunmakta olduğu ve Manto podiform kromitleri alanına daha yakın bir alana düştüğü tespit edilmiştir. Tespit edilen koordinatlarda yapılmış sondaj verilerine göre 10,350 tonluk muhtemel rezerv hesap edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The chromite mineralization being studied is located in the unit that is assessed as the“Lower Cretaceous Induced Iterite Water Table”in the N37c3 section of the Ilahiye area. In tectonites consisting of dunite and harzburgites, a massive nodular structure with a thin layer and a disseminated layer is present. Rock and chromite samples obtained from multiple drill data were analyzed by the ICP-MS method for Pt, Pd, Rh and Au. According to the results of the chemical analysis, the %Cr2O3 is between 42.03-52.1 and the Cr/Fe ratio is between 3.79-4.21. The PGE contents, the Ru ratio is from 90 to 130 ppb, the Ir ratio from 24 to 40 ppb, the bone ratio from 13 to 50 ppb and Rh from 6 to 11 ppb. Mineralization in the study area has been found to have a value between the plutonic chromites and the podiform chromites of NATO and has been found to be closer to the podiform chromite region of Manto. The probable reserve of 10 350 tonnes was calculated based on drilling data at the determined coordinates.