Adıyaman kültüründe harfane geleneği
The tradition of harfane Adıyaman culture
  1. Tez No: 667515
  2. Yazar: MEHMET KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Adıyaman'a ait kültür ögeleri bugüne kadar birçok kişiler kurumlar tarafından gün yüzüne çıkarılıp tanıtılmaya çalışılmıştır. Bu kültür ögelerinden içlerinde en köklü geleneğe sahip olan bir gelenek de“Harfane”(Harfana, Herifhane, Arifane, Sıra Gecesi) adıyla geçmişten günümüze kadar gelmiş olan bir müzikli eğlence geleneğidir. Temeli Osmanlı Devleti'nin Ahilik Teşkilatından geldiği bilinmektedir ve çeşitli değişim evreleri geçirerek günümüze ulaşmayı başarmıştır. Harfane adıyla bilinen bu geleneği Adıyaman halkı ve Adıyaman'ın komşu illeri tanımaktadır fakat bu gelenek Türkiye genelinde Harfane adıyla değil Sıra Gecesi adıyla bilinmektedir. Bu çalışmada Güneydoğu illerinde“Sıra Gecesi”olarak bilinen bu geleneğin, Adıyaman'da“Harfane”olarak devam etmekte olduğu, bu geleneğin hangi tarihlerden geldiği, kimler tarafından benimsenip nasıl devam ettiği, icracıları, şu anki yeri ve önemi tanıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cultural elements belonging to Adıyaman have been tried to be introduced by many institutions until today. A tradition that has the most deeply rooted tradition among these cultural documents is the tradition of musical entertainment that has come to the present day from the past as“Harfhane”(Harfana, Herifhane, Arifhane, Queue Night). It is known that the foundation of the Ottoman Empire came from the Ahilik Organization and it has reached various times by passing various cycles of change. Letter valve known as the tradition is to recognize the neighboring province of Adiyaman Adiyaman, but this tradition is known by the people and not the general queue name in letters at night until the name Turkey. In this study, it was tried to introduce the tradition of this tradition which is known as“Lapland”in Adıyaman, which is known as“Rowing Night”in the Southeastern provinces, how this tradition came from, how it was adopted and continued by people, performers,