Diz osteoartritli hastalarda mulligan konsept hareketle mobilizasyon tekniği ve bantlamasının fonksiyon ve ağrı üzerine akut etkisi
Acut effects of mulligan concept mobilization with movement and taping on pain and function in patients with knee osteoarthritis
- Tez No: 667529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERAN OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmamızın amacı, Mulligan Konsept hareketle mobilizasyon tekniği (MWM) ve bantlamasının fonksiyon ve ağrı üzerine akut etkisini belirlemektir. Çalışmaya, diz osteoartrit (OA) tanısı almış 40-70 yaş arası 60 kadın hasta dahil edildi. Hastalar 3 gruba ayrıldı ve farklı tedaviler uygulandı. Birinci gruptaki hastalara Mulligan Konseptine göre MWM ve internal rotasyon bantlaması, 2. gruptakilere MWM ve plasebo bantlama, 3. gruptaki kontrol hastalarına da plasebo bantlama tedavi olarak uygulandı. Tüm hastalara tedavi öncesi ve sonrası fonksiyonel değerlendirmeler tekrarlandı. Değerlendirmeler arasında hastalar 30 dakika dinlendirildi. Fonksiyonel test olarak kaldırma testi, toplama testi, otur-kalk testi, çorap testi, merdiven inme testi, merdiven çıkma testi, 10 m yürüme testi, zamanlı kalk-yürü testi uygulandı ve skorları kaydedildi. Test sırasında oluşan ağrıları Görsel Analog Skalası (GAS) ile sorgulandı. Çalışma sonucunda foksiyonel test skorlarının grup içi karşılaştırılmasında 1. grupta tüm testlerde, 2. grupta sadece otur-kalk testi, 10 m yürüme testi ve zamanlı kalk-yürü testinde anlamlı gelişme görülürken (p0,05). Fonksiyonel test skorlarının gruplar arası karşılaştırmasında, 1. grup ile 3. grup arasında tüm testlerde, 1. grup ile 2. grup arasında otur-kalk testi, merdiven çıkma testi ve 10 m yürüme testinde anlamlı farklılık görülürken, 2. grup ile 3. grup arasında sadece merdiven inme testinde anlamlı fark gözlendi. Fonksiyonel testler sırasındaki ağrı şiddetinde ise grup içi karşılaştırmada tüm testlerde hem 1. hem de 2. gruptaki hastalarda anlamlı azalmalar görülürken, 3. Grupta sadece kaldırma testi esnasındaki ağrıda anlamlı azalma tespit edildi (p0,05). Sonuç olarak Mulligan Konseptine göre MWM uygulamasının fonksiyon sırasındaki ağrıyı azaltmada akut etkisi olduğu belirlenmiştir. Fonksiyonel test performansını geliştirmede Mulligan Konseptine göre MWM ve internal rotasyon bantlamasının beraber uygulanması tüm testlerde akut etki gösterirken sadece MWM uygulanması performansı geliştirmede bazı testlerde yetersiz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to determine the acute effects of Mulligan Concept Mobilization with Movement (MWM) and taping techniques on pain and function. Sixty women aged between 40-70 years, diagnosed with knee OA were included into the study. Patients were seperad into 3 groups. In the 1st group Mulligan Concept MWM and internal rotation taping , in the 2nd group MWM and plasebo taping, in the 3th group Plasebo taping were applied to patients as treatment. The assesments were performed before and after the treatment. Between the assessments patients get rested for 30 minutes. The functional status of the patients was evaluated by functional test such as: lift test, pick-up test, sit-to-stand test, sock test, stair ascedding and descennding test, 10 m walking test and time-up go test. The pain during functional test was assesed with Visual Analog Scale (VAS). Significant improvement was found after treatment all functional test scors in 1st group (p0,05). When the groups compared it was found that pain during all functional test were found significantly different between 1st group and 3th group, only sit-to-stand test, 10 m walking test and stair ascending test were found significantly different between 1st group and 2nd group (p0,05). As a result of this study, Mulligan Concept MWM has an acut effect on pain and function in patients with knee osteoarthritis. Also Mulligan Concept MWM and internal rotation taping together application reduced pain during functional test, also improved functional test scores. However, only MWM application reduced pain during functional test, but were inadequate progress with all the functions.