Osteoartritli kadın hastalarda mulligan konsept hareketle mobilizasyon tekniği ve bantlamasının ağrı, fonksiyon, kas kuvveti ve propriyosepsiyon üzerine akut etkisi
Acut effects of mulligan consept mobilization with movement and taping on pain, function, muscle strenght and proprioception in women patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 591687
  2. Yazar: EZGİHAN AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERAN OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızın amacı; osteoartritli (OA) kadın hastalarda Mulligan'nın hareketle mobilizasyon tekniğinin (MWM) ve rotasyonel bantlamasının ağrı, fonksiyon, kas kuvveti ve propriyosepsiyon üzerine akut etkisini araştırmaktır. OA tanısı konulmuş, 40-70 yaş arasında 60 gönüllü hasta 3 gruba ayrıldı. 1. Gruba MWM ve rotasyonel bantlama, 2. Gruba MWM ve plasebo bantlama, 3. Gruba plasebo bantlama uygulandı. Uygulamalar öncesi ve sonrası hastalar değerlendirildi. Fonksiyon; kalk ve yürü testi, merdiven inme testi, merdiven çıkma testi, ağrı (fonksiyonel testler sırasında ve istirahatteki ağrı) görsel anolog skalası (GAS), propriyosepsiyon (45°de) ve kas kuvveti (60°/snde) izokinetik dinamometre, kas kuvveti hissindeki değişim global rating scale ile değerlendirildi. Çalışmamızın sonucunda, fonksiyonel test skorları tüm gruplarda uygulama sonrası anlamlı olarak azaldı (p0,05). Propriyosepsiyon değişiminde ve değişimin gruplar düzeyinde anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Quadriceps ve hamstring peak tork değişimleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0,05). Quadriceps ve hamstring peak tork değişimleri gruplar arasında fark görülmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the acute effects of Mulligan's mobilization with movement (MWM) and Mulligan taping on pain, function, muscle strength and proprioception in osteoarthritis (OA) women individuals. This study included 60 volunteers with diagnosed of OA and aged between 40-70 years. Three groups were separated. In the 1st group Mulligan concept MWM and internal rotation taping , in the 2nd group MWM and plasebo taping, in the 3th group Plasebo taping were applied to patients as treatment. The patients were evaluated before and after the treatments. The stair ascending and descending test, Time-up Go test, Visual Analog Scale, isokinetic dynamometer and Global Rating Scale was used for assessments. As a result of this study, significant improvement was found after treatment all function tests score (p0,05). There was no statistically significant difference in the change of the proprioception and Quadriceps&hamstrings peak tork and the change of the groups between (p>0,05). There was no statistically significant difference between the groups in terms of global rating scale scores (p>0,05). As a result, MWM alone or in combination with taping provided a favorable accutte effect on pain during function and function, but did not have an accutte affect on proprioception and muscle strength. Similar effects were observed in the placebo taping group.