Küreselleşme sürecinde finansal serbestleşmenin ülke ekonomilerini kırılgan hale getirmesi ve küresel finans krizi
In the globalization process, financial freedom makes country economies fragile and global finance crisis
  1. Tez No: 667530
  2. Yazar: ONUR ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NURAY ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Dünya ekonomisinin son yirmi yılına uluslararasılaşma, küreselleşme ve bu bağlamda finansal serbestleşme kavramları damgasını vurmuştur. Pek çok alanda etkisini gösteren bu süreçler en belirgin biçimde finans ve döviz piyasalarını etkilemiştir. Teknolojik gelişmeler, devlet anlayışındaki değişim ve ekonomik faktörlerde meydana gelen başkalaşım sonucunda artan ölçüde bütünleşen mali piyasalar, 1990'lı yıllarda küreselleşmenin sonuçlarının en somut biçimde ortaya çıktığı alan olmuştur. Finans piyasalarının bütünleşmesi ve ülkelerin finansal serbestleşme politikaları izlemesi beraberinde ortak kazanımlar getirebileceği gibi, ülke ekonomilerinde kırılganlıklara yol açarak para ve maliye politikası uygulamalarını etkinsiz hale getirebilmektedir. Özellikle çok uluslu şirketler, uluslararası portföy yatırımları, kısa vadeli sermaye akımı gibi unsurların mobilitesinin son yıllarda artmış olması, herhangi bir beklenti veya reel durumda ülkelerarasında çok hızlı hareket ederek politika uygulayıcıları zor durumda bırakabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
The last twenty years of the world economy have been marked by the concepts of internationalization, globalization and in this context, financial liberalization. These processes, which have been effective in many areas, have most clearly affected the financial and foreign exchange markets. Financial markets, which became increasingly integrated as a result of technological developments, changes in the understanding of the state and the metamorphosis in economic factors, became the area where the results of globalization emerged in the most concrete way in the 1990s. Integration of financial markets and countries' following financial liberalization policies can bring common gains, as well as cause fragilities in the country's economies, rendering monetary and fiscal policy practices ineffective. Particularly, the increased mobility of factors such as multinational companies, international portfolio investments, and short-term capital flows in recent years can put policy practitioners in a difficult situation by moving very quickly between countries in any expectation or real situation.