ADR yönteminin geoteknik mühendisliğinde kullanılabilirliği
Usability of ADR method in geotechnical engineering
  1. Tez No: 667542
  2. Yazar: CÜNEYT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ARSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Zeminlerin su içeriğinin ve kuru yoğunluğunun belirlenmesine yönelik yapılan birçok çalışma mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de elektromanyetik prensiplere göre ölçüm yöntemlerine dayalı, daha özelinde ise faklı sıkılık ve su içeriğindeki zeminlerin dielektrik sabitini tahmin eden ADR yöntemidir. ADR yöntemi ile zemin dielektrik katsayısının ölçümü ve buna bağlı olarak su içeriğinin belirlenmesine yönelik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmada, ölçülen genlik farklarına bağlı olarak zeminlerin dielektrik sabitleri belirlenmiştir. Belirlenen dielektrik sabitleri ile geleneksel (kurutma esasına dayalı) elde edilen hacimsel su içerikleri arasında lineer ilişki kurulmuştur. Kuru yoğunluklar arasında ise ikinci dereceden bir ilişki belirlenmiştir. Çalışma kapsamında TS 1500' de belirtilen 14 adet zemin numunesi ve kaolin kullanılmıştır. Ölçümler zeminlerin doğrudan kendileri ve belirli oranda karışımları hazırlanarak elde edilen numuneler üzerinde yapılmıştır. ADR probu ile ölçümler alınarak zeminlere özgü kalibrasyon katsayıları belirlenmiştir. Daha sonra ise aynı zeminlerde hazırlanan farklı numuneler üzerinde geliştirilen kalibrasyon bağlantılarının işe yararlılığı kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many studies to determine soil water content and dry density. One of them is the ADR (Amplitude Domain Reflectometry) method, based on the electromagnetic principles, and more specifically, the dielectric constant, which is determined by measuring the amplitude of the electromagnetic wave travelling through the soil with different density and water content. Soil dielectric constant measurement with ADR method and related water content determination studies are available in the literature. However, studies are needed to estimate the soil density. In this study, dielectric constant of soils was determined depending on the measured amplitude differences. A linear relationship was established between the determined dielectric constant and the volumetric water contents obtained conventionally (based on drying). A second order relation was determined between dry density and the square root of the dielectric constant of soils. Within the scope of the study, 14 soil samples specified in TS 1500 and kaolin were used. The measurements were made directly on the soils themselves and on the samples obtained by preparing their mixtures in certain proportions. Soil-specific calibrations were obtained following the measurements with the ADR probe. Subsequently, the usefulness of the calibration process was evaluated.