Modeling the integration of interaural time and level cues in sound lateralization based on a diversity combination perspective
Ses lateralizasyonunda kulaklar arası zaman ve seviye ipuçlarının entegrasyonunun çeşitlilik kombinasyonu perspektine dayalı olarak modellenmesi
- Tez No: 667551
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ERZİN, PROF. DR. PEKCAN UNGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biyomühendislik, Biophysics, Bioengineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sıfır azimut dışından gelen bir ses kaynağı, kulaklar arası zaman ve seviye farklılık- larına yol açar. İşitme sistemi üzerine yapılan çalışmalar, bu ipuçlarının beynin farklı bölgelerinde kodlandığını, ancak tek bir lateralizasyon algısı oluşturmak için birleştirildiğini ima ediyor. Dupleks teorisine göre, ITD ve ILD, sırasıyla, düşük ve yüksek frekanslı uyarılarda daha önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, iki alternatifli zorunlu seçim deneylerinden elde edilen hata oranı verilerine dayanarak, ses lateralizasyonunda bu iki faktörün kısmi ağırlıklarını araştırmaktadır. Deneylerde, ITD ve ILD değerleri genel bir transfer fonksiyonundan (HRTF) alındı. Deney I'de, ya sadece düşük frekansları, ya sadece yüksek frekansları, ya da her ikisini içeren üç farklı ses, bu ITD ve ILD değerlerine göre lateralize edildi. Bu sesleri dinleyen deneklerin hata oranı verileri, ITD ve ILD ipuçlarına dayalı işitme sistemi performansının, maksimum oran birleştirme yaklaşımına dayalı doğrusal bir kombinasyona tabi kaldığını gösterdi. Deney II'de, iki düşük ve yedi yüksek frekanslı harmonik tondan oluşan karmaşık bir ses, test sesi olarak kullanıldı. Her bir uyaran, belirli bir azimuta ait ITD-ILD çiftine sahip bir referans ses ile, referans sesten ya sadece ITD, ya sadece ILD, ya da her ikisi bakımından farklı olan bir prob sesten oluşuyordu. Deneklerden, sesin lateralizasyonunda algıladıkları kaymanın yönünü belirtmeleri istendi. Hata oranı verileri, iki işaretin ağırlıklarının ses kaynağının azimutu ile değiştiğini gösterdi. Hata oranı verilerinden elde edilen SNR değerlerine dayanarak, ITD ve ILD tarafından sağlanan iki uzaysal bilginin beyinde birleştirildiği, ancak küçük azimutlar etrafındaki yanal kaymalar için bu birleşimin toplamsal olmadığı gösterildi. ILD ve ITD ipuçlarının entegrasyon modeli, içe doğru kaymalar lehine gözlenen yanlılığı da içeren bir çeşitlilik birleşimi yaklaşımı ile tanımlandı.
Özet (Çeviri)
A sound source with non-zero azimuth leads to interaural time and level differences. Studies on the hearing system imply that these cues are encoded in different parts of the brain, but combined to produce a single lateralization percept. According to the duplex theory of sound lateralization, ITD and ILD play a more significant role, respectively, in low- and high-frequency stimulations. The current study investigates the relative weights of these two cues based on the error rate data obtained from two major two-alternative forced-choice experiments. In the experiments, ITD and ILD values were extracted from a generic head-related transfer function (HRTF). In experiment I, three different sounds containing either only low frequencies, or only high frequencies, or both were lateralized by imposing these ITD and ILD values. The subjects' lateralization error rate data indicate that the performance of the binaural hearing system based on ITD and ILD cues undergo a linear combination based on the maximum ratio combining approach. In experiment II, a complex sound consisting of two low- and seven high-frequency harmonic tones was used as test sound. Each stimulus consisted of a reference sound having the ITD-ILD pair of a certain azimuth and a probe sound that was different from the reference sound in either its ITD or in its ILD or in both. Subjects indicated the direction of the shift they perceived in the lateralization of sound. The error rate data showed that the weights of the two cues change with the azimuth of the sound source. Based on the SNR values obtained from the error rate data, it was shown that the two pieces of spatial information supplied by ITD and ILD are combined in the brain, but not additively for shifts in lateral positions around small azimuths. The integration model of the ILD and ITD cues was defined by a diversity combination approach incorporating the observed directional bias with inward preference