Hypericum perforatum'un kırık iyileşmesi üzerine etkisinin incelenmesi: (Deneysel çalışma)
The effects of hypericum perforatum on fractured bonehealing in rats (An experimental study)
  1. Tez No: 667552
  2. Yazar: FEVZİ CİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİT TUFAN ÖZGEZMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Günümüzde, kırık iyileşmesinin incelenmesinde ve farklı cerrahi yöntemler ve medikal tedavilerin etkinliğinin araştırılmasında rat standart kırık modelleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Literatürde, standart kırık modeli oluşturulup iyileşmesi incelenen çok sayıda çalışma mevcut olmasına karşın, Hypericum perforatum'un (HP) kırık iyileşmesi üzerine olan etkilerini araştıran deneysel çalışma sayısı oldukça yetersiz olup, bu konu henüz tüm yönleriyle değerlendirilebilmiş değildir. Bu nedenle, bu deneysel çalışmada, Hypericum perforatum'un kırık iyileşmesine etkisinin radyolojik ve histopatolojik olarak araştırılması hedeflenmektedir. Gereç ve yöntem: Aydın Adnan Menderes Üniversite ve Araştırma Hastanesi Hayvan Deney Labarutuvarı ve Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde 25 adet Sprague Dowley 500-600 gr. Ağırlığında erkek rat Kontrol ve Deney (Hypericum perforatum düşük ve yüksek doz) grubu olarak üç gruba ayrılmıştır. Genel anestezi altında tüm ratların sağ femurlarında standart açık cisim kırıkları oluşturulmuştur. Kırık sonrası aynı günden başlamak üzere hayvanlar sakrifiye edilene kadar deney gruplarına düşük doz grubuna 50mg/kg/gün ve yüksek doz grubuna 200mg/kg/gün oral Hypericum perforatum içeren Sarı Kantaron Ekstraktı-St. John's Wort Kapsül (Balen, Türkiye) uygulanmıştır (1). Kırık oluşturulmasından 28 gün sonra sakrifiye edilerek, kaynama dokuları radyolojik, histopatolojik olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda 1.ortopedist ve 2.ortopedist tarafından değerlendirilmiş olan AP, lateral, AP+lateral grafilerin skorlamalarının istatistiksel çalışması yapıldı. Düşük ve yüksek doz ilaç grubu skorlamasının ortalaması kontrol grubu skorlamasının ortalamasından daha yüksek olduğu saptanmıştır fakat istatistiksel açıdan anlamlı değildir (p>0,05). Histolojik olarak yapılan değerlendirme sonrasında ortalama skor kontrol grubunda daha yüksek olarak çıkmıştır. İstatistiksel açıdan histopatolojik inceleme sonucunda anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç: Çalışmamızın sonucunda radyolojik ve histopatolojik testlerden elde edilen verilere göre Hypericum perforatum'un kırık iyileşmesi üzerinde istatistiksel olarak olumlu ya da olumsuz bir etkisi gösterilemedi. Bu çalışmada Lane ve Sandhu kırık kaynaması radyolojik skorlama sisteminin histolojik verilerle paralellik göstermeyebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Nowadays, rat standard fracture models are widely used in the investigation of fracture healing and the effectiveness of different surgical methods and medical treatments. In the literature, although there are many studies in which a standard fracture model was created and healing was examined, the number of experimental studies investigating the effects of Hypericum perforatum (HP) on fracture healing is quite insufficient, and this issue has not yet been evaluated in all aspects. Therefore, in this experimental study, it is aimed to investigate the effect of Hypericum perforatum on fracture healing radiologically and histopathologically. Materials and methods: In Aydın Adnan Menderes University and Research Hospital Animal Experiment Laboratory and Orthopedics and Traumatology Clinic, 25 Sprague Dowley male rats weighing 500-600 g were divided into three groups as Control and Experiment (Hypericum perforatum low and high dose). Standard open fractures were created in the right femurs of all rats under general anesthesia. Starting from the same day after the fracture, until the animals were sacrificed, St. John's Wort Extract-St. St. John's Wort Capsules (Balen, Turkey) was applied (1). They were acrificed 28 days after fracture formation, and the union tissues were examined radiologically and histopathologically. In the statistics performed in our study, the evaluation results here were scored in the AP, lateral AP + lateral graph scoring by the 1st orthopedist and the 2nd orthopedist. The average of low and high dose drug group scoring was found to be higher than the average of the control group, but it was not statistically significant (p> 0.05). After the histological evaluation, the mean score was higher in the control group. But statistically, no significant difference was found as a result of histopathological examination (p> 0.05). Findings: In our study, a statistical study of the scoring of AP, lateral, AP + lateral radiographs evaluated by the 1st orthopedist and the 2nd orthopedist was performed. The average of low and high dose drug group scoring was found to be higher than the mean of the control group, but it was not statistically significant (p> 0.05). After the histological evaluation, the mean score was higher in the control group. Statistically, no significant difference was found as a result of histopathological examination (p> 0.05). Conclusion: As a result of our study, according to the data obtained from radiological and histopathological tests, a statistically positive or negative effect of Hypericum perforatum on fracture healing could not be demonstrated. In this study, it was observed that Lane and Sandhu fracture union radiological scoring system may not be in parallel with histological data.