Kronik obstrüktif akciğer hastalığı akut alevlenmeli hastalarda yüksek akışlı nazal kanül oksijen tedavisinin etkinliği ve güvenilirliği
Effectiveness and reliability of high-flow nazal cannula oxygen therapy in patients with acute excuses of chronic obstructi̇ve lung disease
- Tez No: 856196
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ERGENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ Çalışmamızda Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) alevlenme ile acil servise başvuran hastalarda Yüksek Akımlı Nazal Kanül Oksijenasyon (YANKO) tedavisinin etkinliği ve güvenirliği non-invaziv mekanik ventilasyon (NIMV) ile karşılaştırılmalı olarak değerlendirildi. GEREKÇE VE YÖNTEM Bu prospektif, randomize kontrollü, tek kör çalışmaya 15.09.2023–15.02.2024 tarihleri arasında hastanemiz Acil Tıp Kliniği'ne KOAH alevlenme ile başvuran, hiperkarbik solunum yetmezliği olan ve bronkodilatör tedavi sonrası rahatlamayan hastalar dahil edildi. Hastalar 1:1:1 oranında rastgele NIMV, YANKO-30 ve YANKO-50 olarak üç gruba bölündü. NIMV grubuna iki seviyeli pozitif havayolu basıncı, YANKO-30 grubuna 30 L/dk; YANKO-50 grubuna ise 50 L/dk akım hızında YANKO tedavisi uygulandı. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası 30. 60. ve 120. dakikalardaki arter kan gazındaki pH, PCO2, PaO2, laktat, HCO3 değerleri, klinik özellikleri ve mortalite durumları raporlandı. BULGULAR Çalışmaya NIMV grubunda 47 (%34,30), YANKO-30 grubunda 44 (%32,11) ve YANKO-50 grubunda 46 (%33,50) toplam 137 hasta dahil edildi. Tedavi grupları arasında yaş, cinsiyet ve hastaneye başvuru anındaki kan gazı parametreleri açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Her üç tedavi grubunun kan gazı parametrelerinden pH değerini başlangıca göre 30-, 60- ve 120. dakikalarda istatistiksel olarak anlamlı artırdığı; pCO2 değerini düşürdüğü saptandı (p0,05). Ancak YANKO-30 tedavisi alan hastalarda taburculuk oranı diğer tedavi gruplarına göre anlamlı yüksekti (p=0,018). Ek olarak YANKO-30 grubunda hasta memnuniyeti NIMV ve YANKO-50 gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı daha yüksekti (p=0,002). Çok değişkenli lojistik regresyon analizi başvuru anındaki pCO2 değerinin mortalitenin bağımsız belirleyicisi olduğunu gösterdi. SONUÇ Bulgularımız YANKO-30 tedavisinin 60. dakikada pCO2 değerini düşürmede NIMV tedavisinden daha etkili; ayrıca YANKO-30 tedavisinin acil servisten daha yüksek taburculuk oranları ve hasta memnuniyeti ile ilişkili olduğunu gösterdi. ANAHTAR KELİMELER: Hiperkarbik solunum yetmezliği, KOAH alevlenme, Mortalite, NIMV, YANKO
Özet (Çeviri)
AİM Our study evaluated the effectiveness and reliability of High Flow Nasal Cannula Oxygenation (HFNC) in comparison with non-invasive mechanical ventilation (NIV) in patients admitted to the emergency department (ED) with exacerbation of Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD). MATERİALS AND METHODS This prospective, randomized controlled, and single-blind study enrolled patients who presented to the ED of our hospital between September 15, 2023, and February 15, 2024, with hypercapnic respiratory failure due to a COPD exacerbation and did not improve after using bronchodilators. Patients were randomly divided into three groups: NIV, HFNC-30, and HFNC-50, at a ratio of 1:1:1. The NIV group received two-level positive airway pressure treatment, while the HFNC-30 and HFNC-50 groups received HFNC treatment at flow rates of 30 L/min and 50 L/min, respectively. The patients' pH, PCO2, PaO2, lactate, and HCO3 values in arterial blood gas before treatment and at the 30th, 60th, and 120th minutes, along with clinical features and mortality status, were reported. RESULTS A total of 137 patients were enrolled in the study: 47 (34.30%) were assigned to the NIV group, 44 (32.11%) to the HFNC-30, and 46 (33.50%) to the HFNC-50. There were no significant differences between the treatment groups in terms of age, sex, and blood gas parameters upon admission (p> 0.05). The pH values from blood gas analysis were statistically significantly increased in all groups at the 30th- 60th-, and 120th mins compared to admission, while pCO2 values decreased (p 0.05). In addition, HFNC-30 exhibited a significantly higher discharge rate compared to other treatment groups (p = 0.018). Moreover, patient comfort in the HFNC-30 group was statistically significantly higher than in the NIV and HFNC-50 groups (p = 0.002). Furthermore, multivariate logistic regression analysis demonstrated that the pCO2 value upon admission was an independent predictor of mortality. CONCLUSİON Our findings indicate that HFNC-30 treatment is more effective than NIMV in reducing pCO2 levels at the 60th minute. Additionally, HFNC-30 treatment was associated with higher rates of discharge from the emergency department and improved patient comfort. KEYWORDS Hypercarbic respiratory failure, COPD exacerbation, Mortality, NIV, HFNCO