Uludağ üniversitesi inegöl meslek yüksekokulu mobilya dekorasyon programı bilgisayar destekli tasarım dersinin incelenmesi
Uludag university inegol vocational school research of computer aided furniture decoration programme course
- Tez No: 279646
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Dekoratif Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırmanın amacı Uludağ Üniversitesi İnegöl Meslek Yüksekokulu Mobilya Dekorasyon Programı Bilgisayar Destekli Tasarım Dersini alan, öğrencilerin derste işlenen ve eğitimi verilen konulara katılımları, dersin reel sektörle ne kadar uyuştuğu, öğretilen tekniklerin başarı durumu, izlenen eğitim metotları ve dersin içeriği hakkındaki öğrenci görüşlerinin incelenmesidir.Araştırmanın evrenini, Uludağ Üniversitesi İnegöl Meslek Yüksekokulu Mobilya Dekorasyon Programında 2008-2009 ve 2009- 2010 yılları arasında Bilgisayar Destekli Tasarım Dersi eğitimini alan 150 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada evrenin tümüne ulaşıldığı için örneklem alınmamıştır. Bu araştırma kapsamında, öğrencilere anket formu hazırlanarak uygulanmış ve anket formu ile elde edilen bulguların frekans ve yüzde analizleri yapılmıştır.Araştırma sonucunda; Mobilya Dekorasyon Programı öğrencilerinin programı kendi istedikleri için ve meslek lisesi mezunu oldukları için seçtikleri görülmüştür. Programdaki öğrencilerin okulda bulunan bilgisayar laboratuarlarını etkin olarak kullandıkları ve bu laboratuarların bilgisayar destekli tasarım eğitimi için yeterli olduğu görülmüştür. Programdaki bilgisayar destekli tasarım derslerinde yoğun olarak gösterilen 3d cad programı Autocad' i ise öğrencilerin sektörle ilişik olarak haberdar oldukları tespit edilmiştir. Öğrenciler yüksekokulu bitirdiğinde kazanacakları becerileri mobilya dekorasyon sektöründe tasarım veya ar-ge birimlerinde çalışmak için yeterli olduğunu düşünmektedir. Öğrenciler okulda aldıkları bilgisayar destekli tasarım dersi eğitiminin reel sektörde ihtiyacı karşılar niteliğinde olduğunu düşünmektedir. Okulda öğretilen programların reel sektörün kullandığı programlarla örtüştüğü tespit edilmiştir. Ayrıca okulda öğretilen programların reel sektörde üretilen ürünlerin tasarım ar-ge ihtiyacını karşılar nitelikte olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main aim of the research is to analyze the opinion and thoughts of the students which attend to Uludag University Inegol Vocational School, Computer Aided Furniture Decoration Programme about their participation to the lessons and the topics of education, the conformity of the lesson to the real sector, the success rate of the taught techniques and the followed teaching methods and the content of the lesson.The environment of the research is composed from 150 students whom studied at Uludag University Inegol Vocational School, Computer Aided Furniture Decoration Programme between the years of 2008-2009 and 2009-2010. As the research environment is reached to the total sampling methods have not been used. In the scope of this research, survey sheets were prepared and applied to the students and with the results reached with this survey sheet the frequency analyze and percentage analyze is prepared.As a result of the research; it is seen that the Furniture Decoration Programme students have chosen this programme by themselves as they are Vocational High School graduates. It is seen that the student attending to this programme use effectively the computer laboratories available at school and it is seen that this laboratories are adequate for the studies of Computer Aided Design. It is determined that the 3d cad programme, Autocad which is extensively applied in the lessons of computer Aided Design Programme is very well known by the students to be directly related with the sector. Most of the students think that the skills which they will get after graduating from this Vocational School will be adequate for them to work in Designing and R&D departments of the Furniture decoration sector. About the Computer Aided Design lesson which is taught them at school, students think that it is adequate to meet the needs of the real sector. It is determined that the programs taught at school are completely the same with the programmes used by the real sector. Besides, it is seen that the programmes taught at school meets the needs of Designing and Research-Development of the products produced in the real sector.