Müşteri deneyimi algılanan kalite ve marka imajının marka sadakatine etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of customer experience perceived quality and brand image to brand loyalty
  1. Tez No: 667613
  2. Yazar: ASLI SİNEM BABÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SUNDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Marka kavramı, küreselleşmenin arttığı ve dijitalleşme çağının başladığı günümüzde ve tüketicinin hayatında önemli bir yere sahiptir. Müşteri deneyimi ve kalite ise, bu kavramın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Müşteriler, markalardan her geçen gün daha fazlasını talep etmektedir. Markaların müşterilere sunduğu seçenekler ise artmaktadır. Yeni müşteri bulmak, mevcut olan müşteriyi elde tutmaktan daha maliyetli olduğu için, markalar için marka sadakati kavramı da önem kazanmaktadır. Marka sadakati, müşterilerin güçlü deneyimleri sonrası meydana gelmekte ve bu durumda müşteri deneyimi kavramı marka sadakatinin temelini oluşturmaktadır. Markalar, tüketicilerin hafızasında yer edecek deneyimler geliştirmek ve marka imajını kuvvetlendirmek için arayış içine girmektedir. Bu deneyimi yaşayan ve zihninde güçlü bir marka imajı oluşan müşterilerde ise, marka sadakati oluşmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, müşteri deneyimi, algılanan kalite ve marka imajının marka sadakatine olan etkisini tanımlamaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of brand has an important place in consumer's life and in today's world where globalization has increased and digitalization has started. Customer experience and quality are an important part of these concepts. Customers are requesting more and more from brands. The options offered by brands are increasing. Finding new customers is more costly than retaining an existing customer because of these the concept of brand loyalty is also important. Brand loyalty is based on customers strong experience and in this case the concept of customer experience is the basis of brand loyalty. Brands are researching to develop memorable experience that will be in the memory of consumers. Brand loyalty occurs in those who have this experience. The main purpose of this study, to investigate and identify the effect of customer experience, quality and brand image to brand loyality.