Influence of brand experience and its antecedents on customer-based brand equity for women's purchases of convenience and shopping products
Kadınların kolayda ürünler ve alışveriş ürünleri satın almalarında marka deneyimi ve öncüllerinin müşteri temelli marka değerine etkisi
- Tez No: 382103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF CAN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bu araştırmada, birkaç“marka deneyimi”yönetimi süreci öneriliyor. Araştırmada, daha iyi“müşteri temelli marka değeri”için gerekli çok düzeyli süreçlerin modelleri oluşturulmuştur.“Marka deneyimi”oluşturmak, marka yönetiminin tek aşamalı bir öğesi değildir ve öncülleri, öğeleri, etkenleri ve çıktıları ile daha büyük bir süreçtir. Tablet çikolata ve kot pantolon markalarına yönelik başlangıç modelleri aynı olsa da analizlerin sonunda farklı süreç modelleri oluşturulmuştur. Tablet çikolataya ait süreç modeli, kot pantolonunkine göre daha detaylıdır. Bu modelleri ise reklamın algılanan etkisi, ürün kalitesi,“marka deneyimi”,“marka bilgisi”ve sadakat öğeleri değişimli olarak oluşturmuştur. Ayrıca, her üründe olmamakla birlikte“marka bilinci”, nesil, medeni durum, çocuk durumu ve marka ismi bazı değişkenler arasındaki ilişkiyi etkilemiştir. Ürüne göre değişmekle birlikte,“marka deneyimi”faktörünün uygun öğelerinin yönetimi, öncülleri olan reklamın algılanan etkisi ve ürün kalitesi, çıktısı olan“müşteri temelli marka değeri”ile detaylı bir yapıya sahiptir. Araştırma,“marka deneyimi”türlerini inceleyip yatırım yapılması gerekenleri de belirtiyor. Araştırma, operasyonlar ve pazarlama yönetimi arasında bir bağlantı da kuruyor. Sonuç bölümlerindeki yorumlar, tablet çikolatanın kolayda ürün olma özelliğini değiştirmeyi ve fiyat kalite kırılımını çok fazla kullanmamayı da içeriyor.
Özet (Çeviri)
In this research, a few“brand experience”management processes are suggested. The method represents modeling multi-level processes to build superior“customer-based brand equity”. Development of“brand experience”is not a single task of brand management, but it is a process complete with its antecedents, elements, moderators, and outcomes. Although, the initial model for tablet chocolate and jean trousers are identical, analysis generates different processes. The process model for tablet chocolate is more detailed than the one for jean trousers. Perceived effect of advertising, product quality,“brand experience”,“brand knowledge”, and loyalty establish such models interchangeably. There are also moderating effects of“brand consciousness”, generation, marital status, children status, and brand name; but not for every product. Accordingly with the product, management of“brand experience”appears to be more detailed with perceived effect of advertising and product quality as antecedents of relevant indicators of“brand experience”and“customer-based brand equity”process as an outcome of it. Research distinguishes among“brand experience”types and recommends the ones to be invested in. Research also indicates a link between operations and marketing management. Concluding interpretations include changing product type of tablet chocolate with a shift from convenience product and not over-considering price-quality threshold.