The effects of admiration and gratitude expression on perceived partner responsiveness among adolescents: The roles of narcissism and depression
Ergenlerde hayranlık ve minnettarlık duygusunun algılanan partner duyarlılığına etkisi: Narsizm ve depresyonun rolü
- Tez No: 667633
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Romantik ilişkilerde duygu üzerine yapılan mevcut çalışmaların çoğu, duygu ifadesine kıyasla duygu deneyimlerine, pozitif duygulara kıyasla negatif duygulara, ve ergen romantik çiftler yerine yetişkin romantik çiftlere odaklanmıştır. Duyguların sosyal işlevleri yaklaşımından yola çıkarak tezin iki amacı bulunmaktadır. Tezin ilk amacı pozitif duygu ifadelerinin (minnettarlık ve hayranlık) geç ergenlerin yakın ilişki çıktılarına (algılanan partner duyarlılığı, ilişkiye bağlılık, ilişki doyumu) etkisini araştırmaktır. Çalışmanın ikinci amacı ise narsizm ve depresyonun, pozitif duygu ifadeleri ve yakın ilişki çıktıları arasındaki ilişkide moderatör rolünü incelemektir. Mevcut tezde, minnettarlık ve hayranlık duygu ifadesinin hedefi olmanın romantik ilişki çıktılarını artırması beklenmiştir. Ayrıca, bu ilişkinin narsistik eğilim ile güçleneceği, buna karşın depresif eğilimi yüksek kişilerde ise güçlü olmayacağı ileri sürülmüştür. Araştırmanın sayıltılarını incelemek amacıyla, Türkiye (Çalışma 1; N = 127) ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki katılımcılarla (Çalışma 2, N = 218) iki deneysel çalışma gerçekleştirilmiştir. Veriler, 18-22 yaş aralığında, heteroseksüel cinsel yönelime sahip olduğunu belirten ve en az bir aydır romantik ilişkisi olan kişilerden toplanmıştır. Sonuçlar, iki çalışmada da minnettarlık ifadesinin ilişkiye bağlılığı artırdığını göstermiştir. Buna karşılık, beklentinin tersine, depresif semptomlar yükseldikçe, minnettarlık ifadesinin ilişki doyumunu güçlendirdiği görülmüştür. Çalışmanın teorik ve uygulamadaki çıkarımları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Most of the existing research on emotions in romantic relationships has mostly focused on the emotion experience rather than emotion expression, negative emotions rather than positive emotions, and emotions among adult romantic couples rather than adolescent romantic couples. Drawing on the social function approach to emotions, the thesis involves two goals. The first goal was to investigate the effect of positive emotion expression (gratitude and admiration) on late adolescents' close relationship outcomes (perceived partner responsiveness, relationship commitment, and relationship satisfaction. The study's second goal was to examine the moderating role of narcissism and depression in the association between emotion expression and relationship outcomes. In the current thesis, it was hypothesized that being a target of gratitude expression and admiration expression would increase close relationship outcomes. It was also argued that these effects would be more substantial among those with high narcissistic tendencies but not among those with high depressive symptoms. Two experimental studies in Turkey (Study 1; N = 127) and the USA (Study 2; N = 218) were conducted. The data were collected from heterosexual individuals between the ages of 18 and 22 and have a romantic relationship for at least one month. The results showed that gratitude expression increased relationship commitment in Studies 1-2. However, contrary to the hypothesis, as depressive symptoms increased, gratitude expression strengthened relationship satisfaction in Study 2. The theoretical and applied implications of the findings were discussed.