Investigation of financial literacy: A case study of university students
Finansal okuryazarlık üzerine inceleme: Üniversite öğrencileri üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 667673
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SITKI DEĞER ERYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Globalleşme ve teknolojik gelişmeler, finansal araçların çeşitliliğini ve ulaşılabilirliğini artırmıştır. Bireylerin doğru kararlar verebilmesi için finansal okuryazarlığa sahip olması gerekir. Finansal okuryazarlık, finansal araçlar hakkında bilgi sahibi olmak ve bu bilgiyi etkin şekilde kullanabilmek olarak ifade edilebilir. Bireylerin finansal kararlar verirken en verimli alternatifi seçmeleri finansal okuryazarlık düzeyleri ile ilgilidir. Bireylerin finansal okuryazarlık düzeylerinin artması bütçelerine ve ülke ekonomilerine olumlu katkı sağlamaktadır. Bu sebepten, üniversite öğrencilerinin finansal okuryazarlık seviyesinin incelenmesi önemlidir. Üniversite öğrencileri yakın gelecekte kendi bütçelerini yönetecek ve yaşadıkları toplumun ekonomik koşullarını etkileyecek olan bireylerdir. Bu sebepten, çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin finansal okuryazarlık seviyesini belirleyip, finansal okuryazarlık seviyelerine etki eden demografik özellikleri incelemektir. Ayrıca finansal okuryazarlık seviyeleri ile bütçeleme davranışlarının arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu çalışma bir anket araştırmasıdır ve 391 üniversite öğrencisine anket uygulanmıştır. Anket verileri SPSS programında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin finansal okuryazarlık seviyeleri ile cinsiyet, sınıf, staj deneyimi, finans derslerini seçme durumu, finansal etkinliklere katılma ve bütçeleme davranışı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Erkek öğrencilerin finansal okuryazarlık seviyeleri kadın öğrencilerden yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization and technological developments have increased the variety and accessibility of financial instruments. Individuals must have financial literacy to make the right decisions. Financial literacy can be expressed as having knowledge about financial instruments and being able to use this information effectively. Individuals' choosing the most efficient alternative while making financial decisions is related to their financial literacy level. Increasing the financial literacy level of individuals contributes positively to their budgets and country economies. For this reason, it is important to investigate the financial literacy level of university students. University students the individuals who will manage their own budgets soon and affect the economic conditions the society which they live. For this reason, the aim of the study is to determine the financial literacy level of university students and to investigate the demographic characteristics that affect their financial literacy levels. It is also aimed to determine the relationship between the financial literacy levels of university students and their budgeting behavior. This study is a survey study, and a survey was applied to 391 university students. The survey data were analyzed in the SPSS program. As a result of the research, a statistically significant relationship was found between students' financial literacy levels and gender, class, internship experience, choice of finance courses, participation in financial activities and budgeting behavior. It was determined that male students' financial literacy levels are higher than female students.