Belirsiz kayıp üzerine bir çalışma: Alzheimer hastalarına bakım veren yakınlarının bakım veren yası ve depresyon, anksiyete, stres düzeylerini belirleyebilecek bazı değişkenlerin incelenmesi
A study on ambiguous loss: Examination of some variables that may determine relatives of Alzheimer patients the levels of caregiver's grief, depression, anxiety, stress levels
- Tez No: 667679
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUNTAY ARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada, Alzheimer hastası olan yakınlarına bakım verenlerin, bakım veren yası ve depresyon, anksiyete, stres düzeylerini belirleyebilecek bazı değişkenler ile ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemi Türkiye genelinde 18-73 yaş aralığında Alzheimer hastası yakınlarına bakım veren 165 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla, Demografik Bilgi Formu, Aile Yapısı ve Hasta Bakımına İlişkin Soru Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği Kısa Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği Kısa Form, Marwit Meuser-Bakım Veren Yas Ölçeği Kısa Form, Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği Kısa Formu uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 programı kullanılmış; analizlerde Pearson Korelasyon Analizi, Hiyerarşik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre algılanan sosyal desteğin, depresyonun, anksiyetenin, stresin, belirsizliğe tahammülsüzlüğün, bakım veren yasının, duygu düzenleme güçlüğünün birbirleri ile anlamlı bir şekilde ilişkili olduğu görülmüştür. Yapılan regresyon analizi sonucunda, algılanan sosyal desteğin alt boyutlarından aileden algılanan sosyal desteğin, belirsizliğe tahammülsüzlüğün alt boyutlarından ileriye dönük ve engelleyici kaygının, duygu düzenleme güçlüğü alt boyutlarından açıklık ve stratejinin, bakım veren yası alt boyutlarından kişisel fedakârlık ve izolasyonun Alzheimer hastalarına bakım verenlerin depresyon, anksiyete, stres düzeyi ile anlamlı bir şekilde ilişkili olduğu bulunmuştur. Bakım veren yas düzeyi ile ilişkili değişkenleri belirlemek amacıyla yapılan hiyerarşik regresyon analizi sonucunda ise duygu düzenleme güçlüğü alt boyutlarından açıklık ve stratejinin, çok boyutlu algılanan sosyal desteğin alt boyutlarından özel birinden algılanan sosyal desteğin, stresin, belirsizliğe tahammülsüzlüğün alt boyutlarından engelleyici kaygının bakım veren yası ile anlamlı ilişkilere sahip olduğu bulunmuştur. Analizler sonucu elde edilen bulgular, literatürdeki bilgiler ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationships of some variables with the caregiver's grief and depression, anxiety, stress levels who care their relatives suffering from Alzheimer. The sample in the 18-73 age range across Turkey consistsed of 165 caregivers. In order to collect data in the study, Demographic Information Form, Question Form on Family Structure and Patient Care, Multidimensional Perceived Social Support Scale, Short Form of Intolerance to Uncertainty Scale, Short Form of Emotion Regulation Difficulty Scale, Marwit Meuser-Caregiver Grief Scale Short Form, Depression, Anxiety, Stress Scale Short Form were utilized. SPSS 21.0 program was used for data analysis and Pearson Correlation Analysis, Hierarchical Regression Analysis were performed. According to the results obtained from the study, it was observed that perceived social support, depression, anxiety, stress, intolerance to uncertainty, caregiver grief and difficulty in emotion regulation were significantly correlated with each other. According to the results of regression analysis family support dimension of perceived social support, inhibitory and prospective dimensions of intolerance to uncertainty, clarity and strategy dimensions of emotion regulation difficulty, personal sacrifice and isolation dimensions of caregiver's grief were significantly associated with the depression, anxiety, stress scores of the participants. It was also found that clarity and strategy dimensions of emotion regulation difficulties, significant other dimension of perceived social support, stress, and inhibitory anxiety were related to caregiver's grief. These findings have been discussed in the light of the revelant literature.