Philip Glass'ın minimalizmi ve metamorfozları
Philip Glass's minimalism and metamorphosis
- Tez No: 667701
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. KEMAL METE SAKPINAR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Minimalizm yirminci yüzyılın ikinci yarısında, 1960'lı yıllarda ortaya çıkmış bir akımdır. Philip Glass Minimalist müziği dünyaya ilk tanıtan bestecilerin başında gelmektedir. Aynı zamanda çağımızda da yeni eserler üretmeye devam eden, popülaritesini korumuş, yirminci yüzyılın en önemli bestecileri arasındadır. Bu tezde, yaşamını sürdüren ünlü bestecinin minimalist müzik yaklaşımı ile Metamorfozlar isimli solo piyano yapıtının yirminci yüzyıl müziğinde bıraktığı etkinin anlaşılmasına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Philip Glass'ın hayatı ve minimalizmi başta olmak üzere, bestecinin Metamorfoz eseri yapısal, tonal-modal ve armonik açılardan incelenmiştir. Philip Glass'ın müzikal anlayışını daha iyi anlayabilmek adına öncelikle minimalist müzikte kullanılan teknikler ve sonrasında da Metamorfoz eserinde kullanılan teknikler ortaya konmuştur. Beş bölümden oluşan Metamorfoz eserinin incelenmesi belli bir çerçeve içerisinde yapılmış olup, her bölüm kendi içinde küçük başlıklar altında birçok açıdan cümlelere ayrılarak incelenmiştir. Eserlerinde doğu felsefesinin etkilerini yansıtan besteci, Metamorfoz eserini Franz Kafka'nın aynı isimli romanından esinlenerek bestelemiştir. Philip Glass'ın tekrarlara dayanan müzik fikri, minimalist müzik akımının temelini oluşturmakla birlikte, Metamorfozların da en belirgin ve önemli tekniğidir. Eserin müzikal karakteri tekrar tekniğiyle şekillenmekte ve ortaya koyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Minimalism refers to a movement that emerged in the second half of the 20th century – in the 1960s. Philip Glass is one of the composers who first introduced minimalist music to the world. He is also one of the most well-known composers of the twentieth century, who continued to produce his new works in our age and maintained his popularity at a high level. This thesis aims to contribute to the understanding in regards to the minimalist musical approach of the famous composer who is still alive, and the effect that his solo piano work named Metamorphosis had on twentieth century music. Emphasizing Philip Glass's life and minimalism, the work of the composer named Metamorphosis has been examined from structural, tonal-modal and harmonic perspectives. In order to better understand Philip Glass's musical understanding, firstly, the techniques used in minimalist music and then the techniques used in the work named Metamorphosis were discussed. The study of Metamorphosis, consisting of five chapters has been examined within a certain framework; and each chapter has been examined using a number of small titles. The composer, who reflects the influences of eastern philosophy in his works, composed his work Metamorphosis inspired by Franz Kafka's novel which has the same name. Philip Glass's idea of music based on repetitions forms the basis of the minimalist music movement. Also, it is the most obvious and significant technique used in Metamorphosis. The musical character of the work is shaped and formed based on the technique of repetition.