Calculation of the critical size in one-speed neutron transport theory by anisotropic scattering
Anizotropik saçılmalı tek hızlı nötron transport denklemi ile kritik kalınlık hesaplaması
  1. Tez No: 667702
  2. Yazar: HALİDE KÖKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasının temeli, doğrusal anizotropik saçılmanın derecesini arttırırsak ne olacağı sorusundan yola çıkılarak oluşturulmuştur. Bu tezin itici gücü, anizotropik saçılma fonksiyonunun nötron taşınım denklemindeki etkisinin tek enerjili, tek boyutlu bir modelde araştırılmasına olan ilgi olmuştur. Yalın ve reflektör sistemleri için, birçok farklı saçılma türüyle, nötron taşıma denkleminin Legendre polinomları ve Chebyshev polinomu yöntemleri kullanılarak kritik kalınlık hesaplamaları yapılır. Tüm hesaplamalarda kritik kalınlık çözümlerinde Mark ve Marshak olmak üzere iki farklı sınır koşulu uygulanmıştır. Tüm sonuçların karşılaştırılması, hesaplamaların hem mantıklı hem de birbirleriyle ve literatürle tutarlı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, sonuçlarımız farklı saçılma türlerinde yalın ve yansıtmalı reaktörler için çok çeşitli kritiklik verileri sağlar. Bu tezin kritiklik problemini kapsamlı bir şekilde ele alması, çok miktarda veri üretmesi ve literatüre geniş bir yelpazede kıyaslama sonuçları sunması açısından önemli bir yere sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The basis of this thesis study has been established, based on the question of what will happen if we increase the degree of linear anisotropic scattering. The drive for this thesis has been the interest in the investigation of the effect of the anisotropic scattering function in the neutron transport equation in a mono-energetic, one-dimensional model. Critical thickness calculations are done for bare and reflector systems using Legendre polynomials and Chebyshev polynomial methods of the neutron transport equation for many different scattering types. Two different boundary conditions which are Mark and Marshak are applied to the critical thickness solutions in all calculations. The comparison of all results shows that the calculations are logical and coherent with each other and with literature. Furthermore, our results yield a wide range of spectrum of the criticality data for bare and reflected reactors on different scattering types. This thesis is thought to have an important place in terms of comprehensively addressing the criticality problem, producing a lot of data and presenting a wide range of benchmark results to the literature.