Öğretmenlerin iletişim becerileri ile iş motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi: Eyüp Sultan ilçesi örneği
Investigation of the relationship between teachers 'communication skills and business motivations: Example of Eyüp Sultan district
  1. Tez No: 667717
  2. Yazar: HAKAN ALGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı Eyüpsultan ilçesindeki öğretmenlerin iletişim becerileri ile iş motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, ilköğretimde görev yapan sınıf öğretmenlerinin demografik özellikleri, iletişim becerileri düzeyleri ile iş motivasyonları arasındaki ilişki düzeyini incelemek amacıyla ilişkisel tarama modeliyle yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilindeki resmi ilköğretimlerde görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklem ise İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesindeki ilköğretimler arasından seçilmiş 10 okulda görevli 200 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında Ersanlı ve Balcı (1998) geliştirdiği“İletişim Becerileri Ölçeği”ve Ceviz (2018) geliştirdiği“Mesleki Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeğin birinci bölümünde verilere yönelik frekans ve yüzde dağılımı alınmıştır. Öğretmenlerin iletişim becerileri ve iş motivasyonlarının düzeyinin belirlenmesine ilişkin aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Değişkenler arasında farklılığı ortaya koyabilmek için ikili karşılaştırmalarda dağılım normal olduğundan t testi, ikiden fazla değişken gruplarının karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Farklılığın anlamlı bulunması durumunda Tukey testi uygulanmıştır. Öğretmenlerin iletişim becerileri ölçeği genel ortalamaları ile mesleki motivasyon ölçeği genel arasında düşük düzeyde ve pozitif yönde anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between teachers' communication skills and work motivations in Eyüpsultan district. The research was carried out with a relational screening model to examine the level of relationship between the demographic characteristics, communication skills levels and job motivations of the branch teachers working in primary education. The universe of the research consists of classroom teachers working in official secondary schools in Istanbul. The sample consists of 200 classroom teachers working in 10 schools selected among primary education in Eyüp Sultan district of Istanbul.“Communication Skills Scale”developed by Ersanlı and Balcı (1998) and“Professional Motivation Scale”developed by Ceviz (2018) were used to collect the data. In the first part of the scale, the frequency and percentage distribution for the data was taken. Arithmetic mean and standard deviation were used to determine the level of communication skills and work motivations of teachers. In order to reveal the difference between variables, since the distribution is normal in binary comparisons, t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to compare more than two variable groups. If the difference was found significant, Tukey test was applied. There is a low and positive meaningful relationship between the general averages of the communication skills scale of teachers and the professional motivation scale.