Üniversiteye giriş sınavları limit-süreklilik, türev, integral sorularının MATH Taksonomisine göre analizi
Analysis of limit-continuity, derivative, integral questions in university entrance exams according to MATH Taxonomy
- Tez No: 667727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇAĞRI BİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, 1966-2019 yılları arasında Türkiye'de üniversite giriş sınavlarında sorulan limit-süreklilik, türev ve integral sorularının tamamının MATH Taksonomisine göre analizini yapmaktır. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizinin kullanıldığı bu araştırmada ilgili konulardan toplam 363 soru incelenmiştir. Araştırmada güvenilirliği sağlamak için çalışma kapsamında ele alınan sorular matematik eğitimi doktorasına sahip bir uzman, bir lise matematik öğretmeni ve araştırmacı tarafından MATH Taksonomisine göre analiz edilerek, gruplara ve alt kategorilere ayrılmıştır. Araştırmacıların kodlama tutarlılığı araştırmanın güvenilir olarak kabul edilebileceğini göstermektedir. Analiz sonuçlarına göre limit-süreklilik, türev ve integral sorularının tamamında en fazla A grubundan, en az da C grubundan soru sorulduğu görülmüştür. Buna karşın limit-süreklilik sorularında A, B ve C gruplarında dengeli bir dağılımın olduğu, türev sorularında ise en fazla A grubundan ve integral sorularında ise en fazla B grubundan soru sorulduğu gözlemlenmiştir. Tüm konulardan en fazla A3-Rutin işlemler ve B1-Bilgi transferi kategorilerinden soru sorulduğu ve son beş yılda ilgili konulardan yılda ortalama 11,4 soru sorulduğu tespit edilmiştir. Bu durum ÖSYM'nin bu konulara verdiği önemin bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. Sorular hem sınav türü bazlı hem de yıllara göre incelendiğinde, A grubundaki soru sayılarında bir düşüş, B ve C grubundaki soru sayılarında ise tersine bir yükseliş söz konusudur. Bu sonuçlar sınavlarda ilgili soruların niteliğinin arttığını göstermektedir. Bu bulgulardan yola çıkarak, sınavlara hazırlanmak için öğrencilere kaynak olan ortaöğretim matematik ders kitaplarında ilgili soruların MATH Taksonominin A, B ve C gruplarına göre dengeli bir şekilde dağıtılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, between the years 1966-2019 in the university entrance exam in Turkey limits-continuity, derivative and integral to analyze all the integral question by the MATH Taxonomy. In this study, in which document analysis, one of the qualitative research methods, was used, a total of 363 questions were examined from related topics. In order to ensure the reliability of the study, the questions addressed within the scope of the study were divided into groups and subcategories by analyzing them according to the MATH Taxonomy by a specialist with a doctorate in mathematics education, a high school mathematics teacher and researcher. The coding consistency of the researchers shows that the research can be considered as reliable. According to the analysis results, it was seen that in all of the limit-continuity, derivative and integral questions, the questions were asked mostly from group A and at least from group C. On the other hand, it was observed that there was a balanced distribution in groups A, B, and C in limit-continuity questions, while group A questions were asked the most in derivative questions and group B questions were asked the most in integral questions. It was determined that most questions were asked from A3-Routine Operations and B1-Knowledge Transfer categories from all subjects, and an average of 11.4 questions were asked annually on related topics in the last five years. This situation can be evaluated as an indication of the importance OSYM gives to these issues. When the questions are examined both on the basis of exam type and by years, there is a decrease in the number of questions in group A and an increase in the number of questions in groups B and C. These results show that the quality of the related questions in the exams has increased. Based on these findings, it can be suggested to distribute the relevant questions in the secondary school mathematics textbooks that serve as a source for students to prepare for the exams balanced to according to the A, B and C groups of the MATH Taxonomy.