Türkiye'de karikatür, mizah ve sosyal medya ile mizahın değişimi
Caricature, humor in Turkey and humor change in the social media
  1. Tez No: 667730
  2. Yazar: HÜSEYİN SOYLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVTAP KANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ülkemizde karikatür üretimi 1870 yılında ilk karikatürün yayınlanmasından günümüze yayınlanma alanlarını genişleterek devam etmiştir. Karikatürün bir düşünceyi anlatmadaki ve okunmasındaki kolaylığı, toplumun ilgisini çekmiş; karikatür her zaman ilgiyle izlenen bir mizah türü olmuştur. Yakın zamana kadar, mizah dergileri ve gazeteler toplumun karikatürlere ulaşması için en yakın kaynakların başında gelmiştir. Yirminci Yüzyıl'ın son on yılından itibaren internetin kullanılmaya başlanmasıyla, insanların bilgiye erişmesi kolaylaşmış; daha geniş kitlelerin karikatürü yakından tanıma fırsatı doğmuştur. Günümüzde etkisini giderek arttıran, birçok insanın dahil olduğu ve etkin rol oynayabildiği internet, sağladığı imkanlarla insanlara bireysel ifade alanları yaratmıştır. Yirmi birinci yüzyılın başlarından itibaren ortaya çıkan sosyal medya uygulamalarıyla birlikte kullanıcıların kendi mizah içeriklerini oluşturdukları görülmüştür. Bu çalışmada, Türkiye'de mizahın ve özelde karikatürün tarihsel gelişimine değinilmiş, sosyal medyayla birlikte mizahın değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Caricature creation in our country has been carried on by extending its means of published media till our era since first cartoon was published in 1870. The people has been attracted to the way caricatures can express and read a thought with an ease, therefore, caricature has been a kind of humor which is always been interested in. Until recently, humor journals and newspaper had been among pioneering sources that people could find caricatures in. However, with the usage of internet that has been started since the last decade of twentieth century, people can easily access to information; thereby, an opportunity has been risen for more diversified demographic group of people to get interacted with caricature closely. Nowadays, internet of which effect is gradually increasing, can get many people involved and play a key role, has created an environment for people to express themselves as individuals by providing opportunities. It is also seen that with the social media channels that have been emerged since the first years of twentieth century, internet users have created their own humor contents. In this study, as development of specific fields such as humour and caricature, is examined, with social media inclusion in daily lives, new types of humours are discovered as well as adaptation of the caricature to this process and the changes over humour with influences of social media are investigated further.