Error quantification in crack measurement of building materials using terrestrial laser scanning (TLS)
Karasal lazer tarama (TLS) kullanarak yapı malzemelerindeki çatlakların ölçümünde hata tayini
- Tez No: 667743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİDE ATASOY ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Çatlaklar, yapıların güncel durumu hakkında ipuçları veren en yaygın ve en önemli göstergelerdir. Ayrıca, binalardaki sorunlara işaret eden öncüler olduğundan, kamu güvenliği için her zaman büyük bir endişe kaynağı olmuş ve tanımlanıp analiz edilmeye çalışılmışlardır. Günümüzde, deformasyon analizinin en yaygın yolu büyük ölçüde manuel inceleme yöntemlerine bağlıdır ve bu yöntemler çoğunlukla son derece öznel, zaman alıcı ve hataya açık oldukları için eleştirilmektedir. Bu doğrultuda, farklı araç ve yöntemler kullanılarak yapı denetim ve hasar tespitinde bugüne kadar sürekli gelişme gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, son on yılda, deformasyon analizinde 3D Karasal Lazer Tarayıcıların (TLS'ler) kullanımı, yüksek doğruluk ve güvenilirlik oranları nedeniyle diğer uzaktan algılama araçları arasında önemli bir popülerlik kazanmıştır. Ancak, tarama ve malzeme ayarlarındaki değişikliklere bağlı olarak tarama verisi kalitesindeki değişiklik, TLS kullanımını sınırlandırmış ve bu konuda araştırma yapılması gerektiğini göstermiştir. Bu araştırmanın temel amacı, farklı TLS tarama ayarları (tarama mesafesi, çözünürlük ve geliş açısı) ile yakalanan çeşitli yapı malzemelerinin veri setlerini karşılaştırmak ve çatlak tespiti bağlamında boyutsal ölçüm doğruluğunu değerlendirmektir. Bu çalışmada TLS kullanılarak en çok kullanılan üç yapı malzemesindeki (betonarme, ahşap ve tuğla) çatlakların ölçümünde hata tayini yapılmıştır. Önerilen çalışma, laboratuvar deneylerini, veri işlemeyi, karşılaştırmalı analizleri ve her malzeme türü için tarama mesafesi, çatlak genişliği ve geliş açısının bir fonksiyonu olarak tarama verisi kalitesinin hata tahmini denklemlerinin türetilmesini içerir. Bulgular, (1) tarama ayarlarının tarama veri kalitesi üzerindeki müşterek etkilerinin düzeyini deneysel olarak ele alarak ve (2) lazer tarama planlamasının optimizasyonunu kolaylaştıracak sonuçlar sağlayarak literatüre hem teorik hem de pratik olarak katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Cracks are the most common and crucial indicators giving clues about the as-is condition of structures. Moreover, they have always been a major concern for public safety, as they are pioneers that point to issues in buildings and have been sought to be identified and analyzed. Today, the most common way of deformation analysis highly depends on manual inspection methods, mostly criticized for being highly subjective, time-consuming, and error-prone. Accordingly, perpetual improvement has been observed in the building inspection and damage assessment using different tools and methods until today. Nevertheless, in the last decade, 3D Terrestrial Laser Scanners (TLSs) usage in deformation analysis has gained considerable popularity among other remote sensing tools due to its high accuracy and reliability rates. However, the change in scan data quality based on changes in scanning and material settings has limited the use of TLS and has shown the necessity of research on this subject. The main purpose of this research is to compare data sets of various building materials captured with different scan settings of TLS (scanning distance, resolution, and incidence angle) and to evaluate dimensional measurement accuracy in the context of crack detection. In this study, the error quantification in the crack measurement of the three most commonly used building materials (reinforced concrete, wood, and masonry brick) using TLS is performed. The proposed framework includes laboratory experiments, data processing, comparative analyses, and derivation of error estimation equations of scan data quality as a function of scanning distance, crack width, and incidence angle for each material type. The findings contributed to the literature both theoretically and practically by (1) empirically addressing the level of combined effects of the scan settings on scan data quality and (2) providing outcomes that would facilitate the optimization of laser scan planning.