Is relativized BSA anti-realist
Göreceli en iyi sistem analizi anti-realist mi
  1. Tez No: 667750
  2. Yazar: UTKU SONSAYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEHEZKEL SANDY BERKOVSKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez, En İyi Sistem Analizleri'nden bir tanesi olan“Göreceli En İyi Sistem Analizi”ni (Göreceli EİSA) ele almaktadır. Göreceli EİSA, taraftarlarının savunduğunun aksine, bir anti-realist doğa kanunu analizidir. İkinci bölümde, göreleli EİSA'nın Humecu doğa kanunları için metafiziksel bir hikaye sunamadığı savunuyorum. Üçüncü bölümde ise“Patlayıcı Realizm”in kabulünün Göreceli EİSA'nın içine indirgenemez pragmatik unsurları yerleştirdiği gösteriyorum. Tezin son bölümünde ise EİSA'nın natüralist eğilimleri ile bilimsel realizm arasındaki genel bir uyumsuzluğu ortaya koyuyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates one version of Best System Accounts (BSA) of laws of nature: relativized BSA. I argue that relativized BSA, unlike its proponents claim, is an anti-realist account. In the second chapter, I argue that relativized BSA cannot give a plausible metaphysical story for Humean Laws. In the third chapter, I show how acceptance of explosive realism brings irreducible pragmatic elements that render relativized BSA anti-realist. I suggest that there is a general tension between BSA's naturalist-friendliness and scientific realism.