Gender gap in labor force participation rate
İşgücüne katılım oranında cinsiyet farkı
  1. Tez No: 667758
  2. Yazar: OYA ALDAĞ ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Cinsiyet eşitsizliğinin görüldüğü günümüz toplumlarında kadın istihdamı, refah düzeyinin yükseltilmesi ve kalkınmanın sürdürülmesi açısından önemlidir. Ancak Türkiye'de kadınların istihdama katılımı çok sınırlıdır. 1980'lerin ortasından bu yana birçok ülkede yaşanan krizler, kadınların işgücüne katılımını derinden etkiledi. Hanehalkı gelirlerindeki düşüşü telafi etmek için kadınlar işgücü piyasasının düşük ücretli çalışanları haline geldi. Kapitalist sistem düzeninde, formel ekonomik faaliyetler giderek daralmakta ve enformelleşme, gelişmişlik düzeyine bakılmaksızın geniş bir alana yayılmaktadır. Kayıt dışı ekonominin çoğunluğunu kadın işçiler oluşturmaktadır. Dolayısıyla kadınların işgücüne katılımını artırmak bir ülke için önemlidir. Bu çalışmada, işgücünde meydana gelen cinsiyet farkı incelenmiştir. Bu bağlamda, kadın işgücüne katılma oranı ile erkek işgücüne katılma oranı, kadın boşanma oranı, GSYİH ve enflasyon oranı arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma için Granger nedensellik analizi ve VAR analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda kadınların işgücüne katılımı ile GSYİH arasında karşılıklı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca erkeklerin işgücüne katılma oranının kadınların işgücüne katılma oranı üzerinde etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's societies where gender inequality is observed, women's employment is important in terms of increasing the welfare level and sustaining development. However, women's participation in employment is very limited in Turkey. Crises in many countries since the mid-1980s have deeply affected women's participation in the labor force. Women have become low-wage workers of the labor market to compensate for declining household incomes. In the capitalist system order, formal economic activities are gradually narrowing and informalization is spreading over a wide area regardless of the level of development. Women workers make up the majority of the informal economy. Thus, it is important for a country to increase the participation of females to workforce. In this study, gender gap occurring in the workforce was examined. In this context, the relationship between female labor force participation rate and male labor force participation rate, female divorce rate, GDP and inflation rate were analyzed. Granger causality analysis and VAR analysis were applied for the research. As a result of the research, a reciprocal relationship between female labor force participation and GDP has been determined. In addition, it has been determined that the male labor force participation rate has an effect on the female labor force participation rate.