Türkiye'de kadın istihdamının belirleyicileri
Determinants of women's employment in Turkey
- Tez No: 524008
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZTÜRK ÇETENAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Üretim faktörlerini tam ve etkin bir şekilde kullanmak bir ülkenin büyümesi ve kalkınması için gerekli olan en temel koşuldur. İşgücü ise üretim faktörlerinin en vazgeçilmezlerinden birisidir. Bir ülkede belirli bir dönemde kadın ve erkek nüfusunun mal ve hizmet üretimine katılması ya da katılmaya hazır olması iş gücünü oluşturmaktadır. Dolayısıyla işgücünü kadınlardan bağımsız değerlendirmek olanaksızdır. Ancak ülkemizde gerek işgücüne katılım, gerekse işsizlik oranlarında cinsiyetler arasında büyük bir uçurum gözlenmektedir. Bu sebeple kadın istihdamı konusunun ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de kadın istihdamının belirleyicileri, kadın istihdamı önündeki engeller, kadın işsizlik oranının yüksek olma sebepleri ve kadın istihdamını artırmak için gerekli olan hususların araştırılması hedeflenmiştir. Çalışma İstihdam ve İstihdam Politikaları, Dünyada Kadın İstihdamı ve Türkiye'de Kadın İstihdamının Belirleyicileri olmak üzere toplamda üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde istihdam, istihdam teorileri ve istihdam politikalarına (aktif istihdam politikaları, pasif istihdam politikaları) ayrıntılı bir biçimde değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde“Dünyada Kadın İstihdamı”ana başlığı altında dünyada kadın istihdamının genel özellikleri, yüksek gelir grubuna giren ülkeler ve üst-orta gelir grubuna giren ülkelerde kadın istihdamı konuları incelenmiştir. Bu incelemede ILO'dan alınan istatiksel veriler kullanılmış ve bu veriler ışığında yüksek ve üst-orta gelirli ülkelerde kadın- erkek istihdam oranları, kadın işsizlik oranları, eğitime göre kadın istihdamı, kadın istihdamının sektörlere ve statülere göre dağılımı incelenmiştir. Çalışmanın son kısmında ise Türkiye'de kadın istihdamını belirleyen faktörler incelenmiştir. İncelemede çoğunlukla TÜİK ve ILO verileri kullanılıp bu veriler ışığında kadının eğitim düzeyi, yaşı, medeni hali, toplumsal cinsiyet, ücretsiz aile işçiliği, yasal düzenlemeler, cinsiyetler arası ücret eşitsizliği ve kırdan kente göçün kadın istihdamında belirleyici olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Using production factors fully and effectively is the essential condition for the growth and development of an country. The labor force is one of the most indispensable of production factors. The male and female population to participate in or participate in production of goods and services constitute the work force in a country during a given period. So, it is impossible to independently evaluate the work force except from women. There is a large gender gap both the participation in the labor force and the unemployment rates in our country. Therefore, it is examined to need the issue of women's employment in detail. It is aimed under investigation the determinants of women's employment in Turkey, the obstacles to women's employment, the reason for high female unemployment rate and the investigate what is necessary to increase the women employment in this study. This study consists of three parts: the emloyment and employment policies, the women's employment inthe world and finally factors that affect the womwn's employment. It has been mentioned the employment, employment theories and employment policies (active employment policies, passive employment policies) for the first part of the study in detail. It was examined the main features of women employment in the world under the heading“Women Employment in the World”, the women employment in high income group and the upper middle income country groups for the second part of the study. It was used the statistical datasets were attained from the ILO in this study and it was analyzed the distribution of female-male employment rates, female unemployment rates, female employment by education, and employment of women in sectors with high and high-middle income countries in condideration of these datasets. The last part of the study investigated the general overwiev of women's employment in Turkey and thefactors affecting women's employment. The survey mostly used TURKSTAT and ILO dataset, and it was concluded that women's education level, age, marital status, gender, unpaid family labor, legal regulations, wage inequality between sexes and immigration from urban to urban decisive factors in women's employment.