A novel control mechanism of mitotic exit in Saccharomyces cerevisiae
Saccharomyces cerevisiae'nin hücre döngüsünde, mitoz fazından çıkışın yeni bir kontrol mekanizması tarafından kontrolü
- Tez No: 667814
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KOCA ÇAYDAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Mikrobiyoloji, Biology, Genetics, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mitotik çıkış, hücrenin M fazından yeni bir G1 fazına geçtiği hücre döngüsü aşamasıdır. Mitoz, sikline bağımlı kinazların (CDK) kontrolü altındayken, mitotik çıkış CDK'lerin inaktivasyonuna bağlıdır. Mitotik CDK inaktivasyonunun kromozomların ayrılmasına göre zamanında koordinasyonu, anöploidiyi engellemek ve ploidi sürdürmek için önemlidir. Mitotik çıkış düzenlemesine ilişkin kapsamlı bir anlayış eksiktir. Tomurcuklanan mayada, mitotik çıkış, Mitotic Exit Network (Mitozdan Çıkış Ağı) adı verilen özel bir ağın kullanılmasıyla sağlanır. Mitozdan Çıkış Ağı için bir inhibitör olan Kin4 kinaz, yüksek dozlarda ifade edildiğinde hücreler için ölüme yol açar. Amacımız, mitotik çıkış kontrolünün yeni mekanizmalarını bulmaktır. Bu tezde, Kin4 aşırı ifadesinin ölümcüllüğünü kurtaran sıcaklığa duyarlı bir mutant belirledik. Bir“dozaj baskılayıcı genetik tarama”yoluyla, Kin4 aşırı ifade edildiğinde bu sıcaklığa duyarlı mutantın büyümesini geciktiren iki gen bulduk, SAN1 ve PHO2. SAN1'e odaklanarak bu genlerin mitotik çıkış üzerindeki etkisini daha da karakterize ettik. Sonuçlarımız, mitotik çıkış için yeni bir düzenleyici mekanizmaya işaret etmektedir. Bu tezde sunulan veriler, mitozdan çıkış sürecinde yeni bir bölüme ışık tutmanın yolunu açacaktır. Mayadan insana temel hücresel görevlerin korunduğu gerçeğinden dolayı, S. cerevisiae'nin mitotik çıkışında yeni ortaya çıkan bu rolün karakterizasyonunun, daha karmaşık organizmalarda benzer kontrol mekanizmalarının anlaşılmasına katkıda bulunacağını öngörmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Mitotic exit is the cell cycle stage in which the cell transits from M phase to a new G1 phase. While mitosis is under control of cyclin-dependent kinases (CDK), mitotic exit depends on inactivation of CDKs. Timely coordination of mitotic CDK inactivation with respect to chromosome segregation is important to avoid aneuploidy and maintain ploidy. A comprehensive understanding of regulation of mitotic exit is missing. In budding yeast, mitotic exit is achieved by the use of a special network, called Mitotic Exit Network. An inhibitor to Mitotic Exit Network, Kin4 kinase, leads to lethality for the cells when is expressed in high doses. Our goal is to find out novel mechanisms of mitotic exit control. In this thesis, we identified a temperature sensitive mutant that rescues the lethality of Kin4 overexpression. Through a“dosage suppressive genetic screening”, we found two genes, SAN1 and PHO2, that retarded growth this temperature sensitive mutant when Kin4 was overexpressed. We further characterized the effect of these genes on mitotic exit, with a focus on SAN1. Our results indicate a novel regulatory mechanism for mitotic exit. Data presented in this thesis will pave the way to illuminate a new section in the process of exiting from mitosis. Owing to the fact that the basic cellular tasks are preserved from yeast to human, we envisage that characterization of this newly emerged role in the mitotic exit of S. cerevisiae would contribute to the understanding of analogous control mechanisms in more complex organisms.