XIX. yüzyılın ilk yarısında Tefenni kazasında yerleşme ve nüfus
Settlement and population in Tefenni district in the first half of the 19th century
- Tez No: 667830
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER YİĞİT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Coğrafya, Tarih, Geography, History
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 196
Özet
Yerleşme ve nüfus, insanla ilgili yaşamın mekânsal yönünü inceleyen beşerî coğrafya çalışmalarında, en önemli araştırma alanlarından ikisini oluşturmaktadır. Bu araştırmalar çağdaş manada yapılabildiği gibi temel kaynağın olması durumunda geçmişe yönelik de yapılabilmektedir. Bu bağlamda eldeki tez, Tefenni kazasının, XIX. yüzyıl Osmanlı'sında kaydı tutulan 1831 Nüfus ve 1845 Temettuat Defterlerinden elde edilen bilgiler temelinde, yerleşme ve nüfus durumunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. 1831 yılında Hamit sancağına bağlı olan Tefenni kazası, 1646 erkek nüfusun yaşadığı, 892 haneye sahip ve 18 yerleşmeden müteşekkil bir idari birimdir. 1845 yılına gelindiğinde ise söz konusu 18 yerleşmeye, Kuvat Çiftliğinin yeni yerleşme birimi olarak eklenmesiyle 19'a çıkmıştır. Ayrıca Tefenni Temettuat Defterlerinden anlaşıldığı üzere Karamanlı yerleşmesine Hacı Cafer Mahallesi bağlanmıştır. 1845 yılında yerleşme sayısı bakımından her ne kadar bir artış yaşansa da dışa verilen göçlerden ötürü hane sayısı bakımından %2,5'lik düşüş gerçekleşmiş ve 892'den 870'e düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Settlement and population are two of the most important research areas in human geography studies that investigate the spatial aspect of human life. These researches can be done on a contemporary basis or can be done towards the past if the basic source is available. In this context, the thesis aims to reveal the settlement and population situation of Tefenni district on the basis of the information obtained from the 1831 Population and 1845 Temettuat Defters (Book) recorded in the 19th century Ottoman Empire. Tefenni district, which was under the administration of Hamit sanjak during 1831, consists of 18 settlements and 892 households with 1646 male population. When it comes to 1845, it is seen that the number of settlements of Tefenni district increased to 19 when the Kuvat Farm was added as a new settlement unit. In addition, as it is understood from Tefenni Temettuat Defters (Books), Hacı Cafer District is connected to Karamanlı settlement. Although there was an increase in terms of settlement in 1845, it decreased by 2.5% due to migrations and such reasons, and it fell from 892 to 870.