Evaluating SM2RAIN and WRF reanalysis precipitation datasets over Turkey and hydrological model application
Türkiye'de SM2RAIN ve WRF reanalysis yağış verilerinin değerlendirilmesi ve hidrolojik model uygulaması
- Tez No: 667831
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ŞENSOY ŞORMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Su kaynaklarının yönetimi, ülkelerin üzerinde çalıştığı ve özellikle zorlu olarak değerlendirilen çok önemli bir konudur. Yağış, birçok hidrolojik çalışmada en önemli anahtar faktörlerden biridir. Bu çalışma, uydu tabanlı SM2RAIN ve WRF Reanalysis yağış veri setlerini, 10 yıla kadar nispeten uzun bir süre boyunca Türkiye genelinde meteorolojik ölçüm ağından gelen gözlemlerle karşılaştırarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bunlar son teknolojilerle oluşturulmuş çok yeni veri setleri ve bu çalışma Türkiye üzerindeki öncü uygulamalardan biridir. SM2RAIN ürününün performansının Türkiye'deki hidrolojik uygulamalar için gelecekte yapılacak çalışmalarda olası kullanım için araştırılması temel amaçlardan biridir. Veri setleri Türkiye'deki bölgeler, istasyon rakımları, yağış eşikleri ve zaman ölçeklerine göre (günlük, aylık, mevsimlik, yıllık) kategorize edilerek analiz edilmektedir. Veri setlerinin tutarlılığı ve doğruluğunun değerlendirilmesi, yaygın olarak kullanılan performans kriterleri ile gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, SM2RAIN ve WRF Reanalysis'in Güneydoğu Anadolu bölgesinde aylık bazda zaman ölçeğinde en yüksek korelasyona (R> 0.8) sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, Türkiye'deki üç pilot havza için girdi olarak SM2RAIN ve Gözlemlenen veriler kullanılarak, kolay ve basit kullanımlı“Modello Idrologico sürekli olarak toplanmış”MILc adlı hidrolojik modelleme uygulanmıştır. Sonuçlar, SM2RAIN'in hidrolojik tahminlerde kullanılmadan önce ön işleme ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Öte yandan, daha ileri analizler, MILc modelinin simüle edilmiş toprak nem içeriğinin uydu toprak nem verileriyle (H14) yüksek bir tutarlılığa sahip olduğunu, gözlemlenen yağış girdi olarak kullanıldığında Pearson korelasyonunun 0.88 kadar yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Management of water resources is a very important issue that countries are working on and considered as particularly challenging. Precipitation is one of the most important key factors in many hydrological studies. This study aims to evaluate precipitation data sets of satellite based SM2RAIN and WRF Reanalysis in comparison to Observations from meteorological gauge network over all Turkey for a relatively long period of time up to 10 years. These are very new data sets generated with recent technologies and this study is one of the pioneer applications over Turkey. One of the main objectives is seeking the performance of the SM2RAIN product for the possible usage in the future studies for hydrological applications in Turkey. The data sets are categorized and analyzed according to the regions in Turkey, altitude of stations, precipitation thresholds and time scales (daily, monthly, seasonal, yearly). Assessment of consistency and accuracy of the data sets are carried out with commonly used performance criteria. Results show that SM2RAIN and WRF Reanalysis have the highest correlation (R >0.8) in monthly based time scale in Southeast Anatolia region. Moreover, a hydrological modelling called“Modello Idrologico lumped in continuo”MILc, continuous model with an easy and simple use, is applied using SM2RAIN and Observed data as an input for three pilot basins in Turkey. Results show that SM2RAIN needs preprocess before to be used in hydrological predictions. On the other hand, further analysis shows that the simulated soil moisture content of MILc model has a high consistency with satellite soil moisture data (H14), Pearson correlation is as high as 0.88 when Observed precipitation is used as input.