18 yaş ve üzeri kişilerde tamamlayıcı ve alternatif tedavi (TAT) kullanım durumu
Complementary alternative therapy(CAM) usage situations of individuals 18 years and over
- Tez No: 667833
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEREN PAMUK, DOÇ. DR. ESRA MELTEM KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Türkiye'de genel popülasyonda tamamlayıcı-alternatif tedavi (TAT) kullanım durumunu, nedenlerini ve yaygınlığını saptamak amaçlanmıştır. Yöntem: Online anket yöntemiyle hazırlanan sorular farklı bölgelerde 18 yaş ve üstü 710 kişiye gönderilerek bilgileri alındı. Araştırmada kullanılacak anket formu odak grup görüşmeleri ve literatür araştırması sonuçlarına göre oluşturulmuştur. TAT yöntemlerinin kullanımı ile ilgili oluşturulan anket, hastanın sosyodemografik verilerini, sağlık algılarını, kronik hastalık durumunu, TAT kullanma nedenlerini, TAT yöntemi kullanımına nasıl başladığı, TAT yönteminden fayda görüp görmediğini belirlemeye yönelik sorular içermekteydi. Anket soruları online görüşme yöntemi ile toplanmış ve SPSS 17.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to determine the use of complementary-alternative therapy (CAM) in the general population in Turkey, its reasons and prevalence. Methods: The questions prepared by the online survey method were sent to 710 people aged 18 and over in different regions and their information was obtained. The questionnaire form to be used in the research was created according to the results of focus group interviews and literature research. The questionnaire about the use of CAM methods included questions to determine the patient's sociodemographic data, health perceptions, chronic disease status, reasons for using CAM, how he started using CAM method, and whether he benefited from CAM method. Questionnaires were collected by online interview method and evaluated using SPSS 17.0 program.