Sivas il merkezindeki yetişkinlerin sağlık okuryazarlığı düzeylerinin ve geleneksel ve tamamlayıcı tıp tutumlarıyla ilişkisinin belirlenmesi
Determination of health literacy levels of adults in Sivas provincial center and its relationship with traditional and complementary medicine attitudes
  1. Tez No: 907603
  2. Yazar: ŞEYMA GÜNEŞ BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM AKOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma Sivas il merkezindeki yetişkinlerin sağlık okuryazarlığı düzeyini ve Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) tutumlarıyla ilişkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma il merkezindeki 15 aile sağlığı merkezine (ASM) herhangi bir nedenle başvuran 20-64 yaş 384 kişiyle 01.04.2023-01.02.2024 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışma verilerini elde etmek için sosyodemografik veri formu, Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 (TSOY-32) ve Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Tutum Ölçeği (CACMAS) kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde gibi tanımlayıcı ölçütlerden yararlanıldı. Ölçümle elde edilmiş verilerin analizinde bağımsız gruplarda iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, varyans analizi, post hoc Bonferroni ve Tamhane's T2 testi, Pearson korelasyon analizi ve binary lojistik regresyon analizi yapıldı. Sayımla elde edilmiş verilerin değerlendirilmesinde Ki-kare ve Fisher exact testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the health literacy of adults in Sivas city center and its relationship with their attitudes towards Traditional and Complementary Medicine (GETAT). The research was conducted between 01.04.2023-01.02.2024 with 384 people aged 20-64 who applied to 15 family health centers (ASM) in the city center for any reason. Sociodemographic data form, Türkiye Health Literacy Scale-32 (TSOY-32) and Traditional and Complementary Medicine Attitude Scale (CACMAS) were used to obtain study data. Descriptive criteria such as arithmetic mean, standard deviation, frequency and percentage were used to evaluate the data. In the analysis of the data obtained by measurement, the significance test of the difference between two means in independent groups, analysis of variance, post hoc Bonferroni and Tamhane's T2 test, Pearson correlation analysis and binary logistic regression analysis were performed. Chi-square and Fisher's exact tests were used to evaluate the data obtained by counting.