Yiyecek içecek işletmelerinde uygulanan yenilikçi etkinliklerinin tüketici tercihleri üzerindeki etkisi: İzmir ili örneği
The effect of innovation actions implemented by food and beverage companies on customer preferences:the case of İzmir
  1. Tez No: 667873
  2. Yazar: EBRU TAZEFİDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yiyecek içecek endüstrisi insanların dışarıda yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kurulmuş işletmelerdir. Hizmet sektörü içinde bulunan ve günden güne sayıları hızla artan bu işletmeler, tüketicileri kazanabilmek için zorlu rekabet yarışı içine girmiştir. Bu bağlamda, rekabet ortamında öncü olabilmek, memnun müşteri sayısını artırmak ve farklı hizmetler sunmak için değişime, farklılaşmaya ve yenilenmeye yönelmek zorunda kalmışlardır. Bu çalışmanın amacı yiyecek içecek işletmelerini kullanan tüketicilerin işletmeleri tercih ederken yenilik faktörünün etkili olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla İzmir ilinde toplam 334 tüketiciye anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistik analiz programına aktarılarak analizi yapılmıştır. Araştırmaya katılan tüketicilerin demografik özelliklerine yönelik verilerin özetlenmesinde yüzde ve frekans analizleri kullanılmış olup, her bir yenilik boyutuna ilişkin ifadelerin yüzdesel ve frekans tablolarına yer verilmiştir. Ayrıca, katılımcıların demografik özellikleri ile yenilik alt boyutları arasındaki farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Son olarak yiyecek içecek işletmelerinde uygulanan yenilikçi uygulamaların, tüketicilerin işletme tercihleri üzerindeki etkisini ve hangi yenilik boyutunun etkisinin olduğunu belirlemek için çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırmanın neticesinde, çalışmaya katılan tüketicilerin demografik özellikleri ile yiyecek içecek işletmelerinde uygulanan yenilik faaliyetleri arasında anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda yenilik boyutlarına uygulanan regresyon analizinde yeniliğin bütün boyutlarının tercihler üzerinde etkisinin olduğu ve istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırma bulgularının sonucunda, yiyecek içecek işletmelerine yenilikler ve tüketici tercihleri kapsamında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The food and beverage industry is the companies established to meet people's food and beverage needs. These companies, which are in the service sector and whose number is increasing day to day, have entered into a competition to win the consumers. In this context, in order to be a pioneer in the competitive environment, to increase the number of satisfied customers and to provide different services, it has had to turn towards change, differentiation and renewal. The purpose of this study is to find out whether the innovation factor is effective or not while consumers prefer to using food and beverage companies. For this purpose, a total of 334 consumers were applied survey in İzmir province. The obtained data have transferred to statistic analysis program and analyzed. Percentage and frequency analyses have used to summarise the data regarding the demographic characteristics of the consumers who participated in the research, and the percentage and frequency tables of the expressions related to each innovation dimension were included. In addition, Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests were used to determine whether the participants differed between demographic characteristics and innovation sub-dimensions. In conclusion, multiple regression analysis has applied to determine the effect of innovative practices applied in food and beverage companies on the company preferences of consumers and which innovation dimension is effective. As a result of the research, it has determined that there was no significant difference between the demographic characteristics of the consumers participating in the study and the innovation activities implemented in the food and beverage companies. At the same time, in the regression analysis applied to innovation dimensions, it was revealed that all dimensions of innovation had an effect on preferences and there was a statistically significant difference. As a result of the research findings, suggestions were presented to the food and beverage companies within the scope of innovations and consumer preferences.