Yamaç paraşütü faaliyetine katılanların güdülerinin tekrar ziyaret etme ve tavsiye etme niyetine etkisi: Fethiye örneği
The effect of the motivation of those participating in the paragliding activity on their revisite and recommend intention: Fethiye example
  1. Tez No: 667872
  2. Yazar: NURŞAH HEPKAVAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Turizm sektöründe turistik ürün veya hizmetin pazarlama motivasyonu, turistlerin tekrar ziyaret etme ve tavsiye etme gibi gelecek davranışlarının önemli belirleyicileri üzerine şekillenmektedir. Son yıllarda spor turizminin artan önemi ile birlikte ekstrem spor etkinlikleri de dikkat çekmektedir. İçerisinde barındırdığı tehlike, macera ve mücadele ile popülerliklerini her geçen gün artıran ekstrem sporlar bireylere yüksek düzeyde risk algısı, konsantrasyon, macera ve heyecan duygularını yaşama fırsatı sunmakta ve özgürlük eğilimi yaşatmaktadır. Bu sporlar arasında yamaç paraşütü öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, turistlerin yamaç paraşütüne katılım motivasyonlarının tekrar ziyaret etme niyeti ve tavsiye etme üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Ağutsos - Eylül 2019 döneminde yerli ve yabancı toplam 393 turistin katılımı ile bir anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiş ve tanımlayıcı istatistikler, faktör, güvenilirlik ve çoklu regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucuna göre, Fethiye yöresinde yamaç paraşütüne katılan turistlerin tekrar ziyaret etme ve tavsiye etme niyetleri, sosyalleşme, heyecan ve macera arama, değerler ve stres atma güdüleri ile açıklanabilmektedir. Tursitlerin söz konusu güdüleri tekrar ziyaret etme ve tavsiye etme niyetine pozitif etki etmektedir. Araştırmada elde edilen sonuçlar ışığında, uygulayıcılar ve araştırmacılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Motivations in the tourism sector are important determinants of future behavior of tourists such as revisiting and recommending. With the increasing importance of sports tourism in recent years, extreme sports events have attracted attention. Extreme sports, which increase their popularity day by day with the danger, adventure and struggle they contain, offer individuals the opportunity to experience high levels of risk perception, concentration, adventure and excitement and provide a tendency to freedom. Paragliding stands out among these sports. This study aims to determine the effect of tourist's motivation to participate in paragliding on their revisit and recommendation intention. For this purpose, a survey was carried out in the period August - September 2019 with the participation of 393 domestic and foreign tourists. Research data were analyzed through SPSS 24.0 program and descriptive statistics, factor, reliability, and multiple regression analyzes were performed. According to the research results, revisit and recommend intentions of the tourists visiting the Fethiye region for paragliding can be explained with the motives of socializing, excitement and adventure-seeking, values and stress relief. These motives have a positive effect on their revisit and recommend intentions. In light of the results obtained in the research, suggestions were made for practitioners and researchers.