Poyrazlar gölünün mikrobiyolojik kirlilik seviyesinin belirlenmesi
Determining of microbiological pollution level of Poyrazlar lake
  1. Tez No: 667877
  2. Yazar: NİLAY MUSTAFA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada, Sakarya ili sınırları içerisinde yer alan Poyrazlar Gölü'nden Kasım 2018- Eylül 2019 tarihleri arasında belirli aralıklar ile 20 farklı noktadan örnekler alınarak gölün mikrobiyal kalitesi araştırılmıştır. Mikrobiyolojik analizler, membran filtrasyon yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Belirli aralıklar ile alınan örneklerde toplam koliform bakteri, fekal koliform bakteri, fekal streptekok, E. coli ve toplam canlı sayısı belirlenerek, sıcaklık, pH, toplam çözünen katı madde, iletkenlik ve çözünmüş oksijen değerleri ile ilişkilendirilmiştir. Toplam canlı sayısı >6 ve 3 ve 6 ve 28 ve 1 ve
Özet (Çeviri)
In this research, the microbial quality of the lake was investigated by taking samples from 20 different points at certain intervals between November 2018 and September 2019 from Poyrazlar Lake located within the borders of Sakarya. Microbiological analyzes were carried out by membrane filtration method. Total coliform bacteria, fecal coliform bacteria, fecal streptococci, E. coli and total living count were determined in samples taken at certain intervals and correlated with temperature, pH, total soluble solids, conductivity and dissolved oxygen values. Total viable count between> 6 and 3 and 6 and 28 and 1 and