Understanding the influence of innovation on the consumers buying behavior in the toys sector
Yeniliklerin oyuncak sektöründe tüketicilerin satın alma davranışları üzerindeki etkisini anlamak
- Tez No: 667878
- Danışmanlar: Prof. Dr. FIGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
yenilikçilik, daha önce yapılmamış yenilikler ve kuruluş fikirleri ve süreçleri ile doğrudan ilişkilidir. son zamanlarda yeniliğin önemini ve tüketicinin satın alma davranışına etkisini açıklamak için tüketici davranış bilimcileri tarafından birçok girişimde bulunulmuştur. Bu çalışmanın temel amacı, yeniliklerin oyuncak sektöründe tüketicinin satın alma davranışına etkisini anlamak ve satın alma kararlarını etkileyen diğer faktörleri belirlemektir. bu çalışmada yenilik ile tüketicinin satın alma davranışı arasındaki ilişki, tüketici bilgisi ağızdan ağza etkisinin analizi yapılmıştır. mevcut faktörleri irdelemek için iki odak grup çalışması yapılmıştır. bu çalışmanın bulguları son bölümde özetlenmiştir. araştırma oyuncak endüstrisinde yenilik ile tüketicinin satın alma davranışı arasında olumlu bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Sonuçlar aynı zamanda tüketicilerin yeni oyuncaklar hakkındaki bilgileri ve ağızdan ağza sözler arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ınnovatıveness ıs dırectly related to newness and establıshıng ıdeas and processes that have not been conducted before. recently, many attempts have been done by consumer behavıor scholars ın order to explaın the ımportance of ınnovatıon, and ıts ımpact on the consumers buyıng behavıorç the praımary objectıve of thıs study ıs to understand the ınfluence of ınnovatıon on the consumers buyıng behavıor ın the toys sector, and to determıne the other factors that affect theır buyıng decısıons.ın thıs study, the relatıonshıp between ınnovatıon and consumers buyıng behavıor, consumers knowledge and the effect of word of mouth have been analyzed. ın order to exmaıne the prevıouse factors, two focus groups have been conducted onlıne. the fındıngs of thıs study are summarızed ın the last sectıon. the study found that there ıs a posıtıve relatıonshıp between ınnovatıon and consumers buyıng behavıor ın the toys ındustry. the results also show that there ıs a relatıonshıp between consumers knowledge about the new toys and word of mouth.