Online eğitim kalitesinin katılımcı tercihi üzerine etkisi ve katılımcı memnuniyeti üzerine bir araştırma
Research on the effect of online training quality on the participant preference and participant satisfaction
  1. Tez No: 667880
  2. Yazar: ZEHRA GÖKCEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAMAN ÖZTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmelerin hız kazanması ve artan rekabet mücadeleleri birçok alanda olduğu gibi online eğitim alanında da ciddi gelişmelerle gelen talep durumunu artırmıştır. Dünya da pek çok online eğitim platformunun bu kadar kısa sürede talep durumunu artırması öncelikle online eğitimin kolay ulaşılabilir olması ve son dönemde yaşanan Covid-19 salgınının yaratmış olduğu pandemi döneminde bireylerin evlerinden birçok eğitimi almalarından kaynaklanmaktadır. Katılımcılar rahatlıkla istedikleri eğitim içeriğine bu yöntem ile erişerek ihtiyaçlarını giderebilmektedirler. Tabi ki bu online eğitim veren platformların her biri en kaliteli hizmetle daha ileri teknolojiyi kullanarak pazara hakim olmaya çalışmaktadırlar. Bu hizmet kalitesine bağlı olarak katılımcıların hangi online eğitim platformunu tercih edeceği belirlenmektedir. Bu çalışmada da online eğitim kalitesinin katılımcı tercihi üzerine etkisi ve katılımcı memnuniyeti üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, online eğitimde kalite kavramının katılımcıların online eğitimi tercih etmelerinde ne derece etkili olduğu ve aynı zamanda yine katılımcıların online eğitim memnuniyetini ölçme amacıyla hazırlanmış bir çalışmadır. Çalışmanın kapsamında öncelikle kalite kavramı ile ilgili gerekli ve öncelikli olan kavramların ve parametreler açıklanmaya çalışılmış, ayrıca online eğitim kavramının tanımlamasının yanında online etkinliklerin müşteri tercihi açısından memnuniyetinin oluşmasında etkili olan başlıklar sıralanmıştır. Çalışma sonrasında online eğitime katılım oranlarının hangi parametreler üzerine bağlı olduğunu ve bunun sonucunda katılımcı memnuniyetini ölçecek bir anket yapılmıştır. Ankete Türkiye'de online eğitim yöntemini en az bir kez bile olsa deneyimleyen bireyler oluşturmaktadır. Online eğitime katılan ve anketi yanıtlayan bu bireylerin yaş dağılımları değerlendirilerek seçilmiştir. Bu noktada, online eğitim memnuniyetini ölçmek amacıyla ankete 262 kişi katılmış olup, online eğitim alan bu bireylerin yaş dağılımları gözetilerek, 18 yaş ve altı, 19-24, 25-34, 35-44, 45 ve üzeri yaş grupları çerçevesinde elde edilen veriler kapsamında araştırma grubu oluşturulmuştur. Anket sonuçlarına göre, ankete katılan online eğitimi en fazla kullanan yaş ortalaması 25-34 yaş arası bireyler olduğu görülmekte, ayrıca online eğitim memnuniyet düzeyinin ise yüksek derecede çıktığını söyleyebilmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The acceleration of technological developments in recent years and the increasing competition struggles have increased demand in the field of online education as well as in many other fields. The fact that there is an increase in demand for many online education platforms around the world in such a short time is primarily due to the fact that online education is easily accessible and that individuals receive education from their homes during the pandemic period created by the recent Covid-19 outbreak. Participants can easily access their desired educational content with this method and meet their needs. Of course, each of these online training platforms tries to dominate the market by using more advanced technology with the highest quality service. Determining which online training platform the participants will prefer depends on this service quality. In this study, the effect of online education quality on participant preference and its effect on participant satisfaction was investigated. The purpose of this study is to evaluate how the concept of quality in online education effects the participants preferences. This study also measures participants satisfaction with online education platforms. Within the scope of this study, the concepts and parameters related to the concept of quality are explained, online education is defined, and the online activities that are effective in satisfying customer preferences are listed. After the study, a questionnaire was given to measure the parameters that effect the participation rates and participant satisfaction of online education. The questionnaire was given to respondents who used online training methods in Turkey at least once. The age distribution of the individuals who answered the questionnaire was chosen by evaluating the data. At this point, 262 people have participated in the survey in order to measure the satisfaction of online education. Within the scope of data obtained, the following age distribution of these individuals was chosen, 18 and under, 19-24, 25-34, 35-44, 45 and over. According to the results of the survey, the largest group was the 25-34 year old people using online education, and we can say the level of online education satisfaction is high.