Siyasi partilerde il başkanlarının liderlik davranışlarının örgütsel bağlılığa etkisi
The effect of the leadership behaviors of provincial presidents in political parties on organizational commitment
  1. Tez No: 667879
  2. Yazar: MUHAMMED BUĞRA ASLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
21. yüzyıla gelindiğinde liderlik ve örgütsel bağlılık konuları oldukça önemli konular arasında yer almaya başlamıştır. Bu nedenle, örgütlerin hedeflerini gerçekleştirebilmelerinde örgütsel bağlılık ve liderlik kavramları önem teşkil etmektedir. Yöneticilerin benimsediği liderlik yaklaşımları ise işgörenleri çeşitli yönlerden etkilemektedir. Aynı zamanda, işgörenlerin göstermiş olduğu bağlılık ve örgütteki varlığı da yöneticilerin liderlik yaklaşımlarını etkilemektedir. Bu bağlamda çalışanların örgütsel bağlılığını sağlamada ve arttırmada liderlere önemli bir görev düşmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde liderlik kavramının tanımı, önemi, benzer kavramlarla ilişkisi tanımlanırken, liderlik tarzları ve liderlik teorileri de açıklanmış ve detaylı literatür taramasından geçirilmiştir. İkinci bölümde örgütsel bağlılık kavramının tanımı, önemi ve örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler tanımlanmıştır. Söz konusu bu faktörler kişisel, kurumsal ve kurum dışı faktörler olarak üç ayrı başlıkta incelenmiştir. Ayrıca, çalışmanın ikinci bölümünde örgütsel bağlılığın biçimleri, göstergeleri, sonuçları ve örgütsel bağlılık yaklaşımları incelenirken; örgütsel bağlılığın oluşmasında kullanılabilecek stratejilere de yer verilmiştir. Çalışmanın örgütsel bağlılık değişkenleri, örgütsel bağlılığın biçimleri başlığı altında üçe ayrılarak incelenmiş olup bu değişkenler duygusal bağlılık, zorunlu bağlılık ve normatif bağlılıktır. Çalışmanın üçüncü bölümü yöntem kısmına ayrılmıştır. Son bölümde ise araştırma sonucunda elde edilen bulgular bulunmaktadır ve uygulanan anketlerin sonucunda araştırmanın amacına yönelik oluşturulmuş hipotezler ve elde edilen verilere uygulanan istatiksel analiz sonucunda elde edilen tablolar yorumlanmıştır. Bu çalışma, siyasi partilerde il başkanlarının liderlik davranışlarının örgütsel bağlılığa etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Türkiye genelinde siyasi partilerdeki 517 çalışan üzerinde çevrimiçi anket uygulamasıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda siyasi partilerde il başkanlarının liderlik davranışlarının örgütsel bağlılığa anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
By the 21st century, the subject of leadership and organizational commitment have started to be discussed as a topic of importance. Therefore, organizational commitment and leadership are quite important in the scope of organizations to achieve their goals. The leadership approaches affect the employees in various paths. At the same time, the loyalty and presence of the employees in the organization also affects the leadership approaches. In this scope, leaders have an important role in ensuring and increasing the organizational commitment of employees. At the first part of the examination, the definition and importance of the of leadership,Its relation with similar modality, the leadership styles and leadership theories have been explained. The related literature has been examined. At the second part, the definition and importance of the organizational commitment, affection and importance factors of the organizational commitment are defined. These factors are analyzed under three different titles;as personal, institutional and exterior-,institutional factors. In addition, forms, indicators, results and organizational commitment approaches of organizational commitmen have been examined at the second part of the study, as well as strategies that can be provided of organizational commitment. Organizational commitment variables of the study have been divided into three groups, under the title of organizational commitment: these unsteadies are emotional commitment, compulsory commitment and normative commitment. The third part of study is devoted to the methods. At the last section, there are verities according to result of the research and as a result of survey; hypotheses have been formed according to purpose of the research and statistical analysis and tables have been prepared. This study has been prepared in order to determine the effect of the leadership behaviors of provincial head's in political parties to organizational commitment. The study has been done over 517 employees who works for political parties in Turkey via online survey. As a result of the study, It has been concluded that; the leadership behaviors of the provincial head' are very effective on organizational commitment.