The permanent income hypothesis: Evidence from Ghana
Sabit gelir hipotezi: Gana
  1. Tez No: 667889
  2. Yazar: SHERIF ABDUL RAHAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma 1971'den 2017'ye kadar yıllık kişi başına toplam GSYİH ve kişi başına hanehalkı tüketim harcamaların verilerini kullanarak Gana için sürekli gelir hipotezi (PIH) geçerliliği test etmiştir. Kullanılan veriler BM istatistiklerinden alınmıştır. PIH, bir tüketicinin yaşamı boyunca devam etmesini beklediği gelirin tüketimini belirleyen şey olduğunu söylemektedir. Daha önceki çalışmalar, PIH'nin gelir sürecinde inovasyondan kaynaklanan kalıcı gelirdeki revizyonun büyüklüğünün, aynı inovasyondan kaynaklanan tüketimdeki revizyonun büyüklüğü ile orantılı olduğunu ima ettiğini göstermiştir. Bu çalışma bu imayi test etmektedir. Buradaki gelir sürecindeki inovasyon, gelir sürecinin öngörülemeyen kısmıdır. Çalışma, gelir için bir ARMA modeli tahmin ederek gelir sürecindeki yeniliği üretmekte ve daha sonra tüketim değişkeni ve gelir değişkeninde üretilen yeniliği kullanarak OLS tarafından bir tüketim denklemini tahmin etmektedir. Bu çalışma, gelirdeki inovasyondan kaynaklanan kalıcı gelirdeki revizyonun büyüklüğünün, aynı inovasyondan kaynaklanan tüketim revizyonunun büyüklüğünden daha büyük olduğunu bulmuştur. Bu, gelirdeki değişikliklere verilen tüketim tepkisinin PIH'nin öngördüğünden daha küçük olduğunu göstermektedir. Bu sonuç PIH Gana'da tutmadığının kanıtı olarak kabul edilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to test the validity of the permanent income hypothesis (PIH) for Ghana using aggregate annual data of GDP per capita and household consumption expenditure per capita from 1971 to 2017. The data used were taken from UN statistics. The PIH holds that the income a consumer expects to persist throughout his or her life is what determines their consumption. Earlier studies have shown that the PIH implies the magnitude of the revision in permanent income arising from unanticipated change in income is proportional to the magnitude of the revision in consumption arising from the same change. This study tests this implication. Innovation in the income process here is the part of the income process that could not be forecasted. The study generates the innovation in the income process by estimating an ARMA model for income and then estimates a consumption equation by OLS using the consumption variable and the generated innovation in the income variable. The study finds that the magnitude of the revision in permanent income arising from the innovation in income is larger than the magnitude of the revision in consumption resulting from the same innovation. This implies that the consumption response to changes in income is smaller than what the PIH predicts. This result is taken as evidence that the PIH does not hold for Ghana.