Academic locus of control: Voluntary English preparation program students of a Turkish university
Akademik kontrol odağı: Türkiye'de bir üniversitenin isteğe bağlı İngilizce hazırlık programında okuyan öğrenciler
- Tez No: 667906
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR SALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Akademik kontrol odağı, Trice tarafından 1985 yılında ortaya atıldığından beri ilgi çekmektedir. Akademik kontrol odağı, bir kişinin kendi akademik başarılarını kontrol edebileceği inancı ile ilgilidir (Trice, 1985). İngilizce, bir dil olmasının yanında, akademik bir ders olarak bütün dünyada akademik müfredatta yer almaktadır ve bu da onu hem akademik başarı üzerinde etkisi sorgulanabilecek bir konu, hem de dil öğrenmeyle olan ilişkisi incelenebilecek bir kavram yapar. Dahası, akademik kontrol odağının başarıya ve başarısızlığa atfedilen sebepler ile olan ilişkisi de bütün dünyada incelenen bir konu olmuştur. Başarı ve başarısızlık için atfedilen sebepler bireylerin dil öğrenme süreçlerine ışık tutmuştur. Fakat, çok az çalışma akademik kontrol odağı ile atıfların ilişkisini isteğe bağlı İngilizce hazırlık programında incelemiştir. Bunun bir sonucu olarak, bu çalışma Türkiye'de bir üniversitenin isteğe bağlı hazırlık programında başarılı ve başarısız olan öğrencilerin akademik kontrol odağı ölçeği sonuçlarını tespit etmek, bu sonuçlar arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını incelemek, bu öğrencilerin başarı ve başarısızlık için atfettikleri sebepleri öğrenmek ve bu öğrencilerin İngilizce bilgilerini geliştirmek için yaptıkları ders dışı etkinlikleri anlamak için gerçekleştirilmiştir. Bu amacı gerçekleştirmek için de karma yöntemli bir araştırma yöntemine başvurulmuştur. Programdaki öğrencilerin (N=184) akademik kontrol odağı sonuçlarını gösterecek nicel veriler, Akın (2007) tarafından geliştirilen Akademik Kontrol Ölçeği kullanılarak toplanmış ve IBM SPSS 22.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Çalışmadaki nitel veriyi toplamak için ise, 36 başarılı ve 30 başarısız öğrenciden Google anketleri aracılığıyla bilgi toplanan beş açık uçlu sorudan oluşan anket kullanılmıştır. Anketten elde edilen bilgi kodlanmış, analiz edilmiş ve çıkarımlar yapılmıştır. Nicel bölümdeki sonuçlar hem başarılı hem de başarısız öğrencilerin içsel akademik kontrol odağı ölçeklerinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca, başarılı ve başarısız öğrencilerin akademik kontrol odağı sonuçları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Nitel bölüme gelince, öğrencilerin çoğu bu programa katılmaya kendi istekleriyle karar verdiklerini ve İngilizce bilgilerini geliştirmeye kendilerinin karar verdiklerini doğrulamışlardır. Başarılı öğrenciler başarılarını en çok strateji kullanımı, çaba ve öğretmen faktörlerine, başarısız öğrenciler ise başarısızlıklarını çoğunlukla yeterli çaba göstermeme, program ile ilgili bazı konulara ve Kovid-19 salgınına atfetmiştir. İki grup öğrenci tarafından da gerçekleştirilen ders dışı etkinlikler de incelenmiştir. Sonuç olarak, tüm bu ve diğer önemli bulgular üniversite seviyesinde dil eğitimi ve öğretimi ile ilgili olarak tartışılmıştır. Tüm bu bilgilerin ışığında yeni çalışmalar için öngörüler de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Academic locus of control (ALOC) has been an area of interest since it was developed by Trice (1985) as a construct. ALOC is concerned with the belief that one can control one's own academic success (Trice, 1985). English, in addition to being a language, is included as an academic course in the curriculum all over the world, which also makes it both an academic topic to question its effect on academic success and a concept whose relation to the area of ELT can be investigated. Also, its relations to attributions have also been investigated all over the world, as the attributions to success and failure might shed light on language learning process of individuals. However, very few studies have been conducted to see the relationship between the ALOC scores and attributions of students in a voluntary English preparation program. Thus, this study was conducted to investigate the ALOC scores of achievers and underachievers in the preparatory program they attended, if there was a significant relationship between the ALOC scores of achievers and underachievers, the attributions of those students to their success or failure and their extra activities to improve their English. To achieve this aim, a mixed-method study was carried out. Quantitative data about the ALOC scores of the students (N=184) in the program was gathered via an ALOC scale by Akın (2007) and analyzed via IBM SPSS 22.0 statistical package. For the qualitative part of the study, open-ended Google surveys with five open ended questions were sent to both achievers (N=36) and underachievers (N=30) with slightly changed versions. Data gathered via the surveys was coded, analyzed and deductions were made. The results of the quantitative phase of the study indicated that both achievers and underachievers had higher internal ALOC scores. Also, there were no significant relationships between the ALOC scores of achievers and underachievers. As for the qualitative part of the study, the students reported that they mostly decided to study in this program by their own will and that they mostly wanted to improve their English. The achievers mainly attributed their success to strategy use, effort and teachers, whereas the underachievers attributed their failure to lack of effort, program-related reasons and COVID-19 pandemic. Extra-curricular activities done by both groups of students were also investigated. In conclusion, all these and other key findings were discussed in relation to language teaching and learning at tertiary settings. In the light of all these then, implications and insights for further research were also presented.