Rubus canescens DC. var. canescens bitki özütlerinin meme kanseri hücreleri üzerindeki etkisi
The effect of Rubus canescens DC. var. canescens extracts on breast cancer cells
- Tez No: 667907
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI UĞURLU BAYARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bitkiler, hayvanlar, mikroorganizmalar tarafından üretilen doğal bileşikler kanser tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Bitkiler, ilaç hammadde kaynağı olarak görülmekte ve onaylanmış kanser ilaçlarının %60'ından fazlası doğal kaynaklı bileşiklerden elde edilmektedir. Bu bileşikler, DNA hasarını, hücre proliferasyonunu, anjiyogenezi ve metastazı engelleme, apoptoz ve otofajiyi uyarma kapasitesine sahiptir. Rubus, Rosaceae ailesinden olup kuzey yarımkürenin ılıman bölgelerinde yaygın olarak yetişmektedir. Rubus türleri, yanık yaraları, hemoroid ve diyabet gibi çeşitli hastalıkların geleneksel tedavisinde kullanılmaktadır. Rubus türleri, içeriğinde bulunan aktif bileşenler sayesinde antikanser etki göstermektedir. Rubus canescens DC. var. canescens ülkemizde de yetişen biyolojik etkinliği keşfedilmemiş bir Rubus türüdür. Bu çalışmada, Rubus canescens DC. var. canescens bitkisinin farklı yöntemlerle elde edilmiş etil asetat, metanol ve su özütlerinin üçlü-negatif MDA-MB-231 meme kanseri hücreleri ve MCF12A normal meme hücreleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Hücre canlılığı analizlerinde, R.canescens özütlerinin MDA-MB-231 meme kanseri hücreleri üzerinde MCF12A normal meme hücrelerine kıyasla daha güçlü sitotoksik aktivitesi olduğu bulunmuştur. MDA-MB-231 hücreleri üzerinde en etkin sitotoksik aktivite etil asetat özütüyle elde edilmiştir (%83 hücre ölümü). R. canescens özütleri ile muamele edilen MDA-MB-231 hücreleri için apoptotik gen ifadeleri qPCR yöntemi ile belirlenmiştir Etil asetat ve metanol özütleriyle muamele sonucunda artan Bax/Bcl2 oranı, MDA-MB-231 hücrelerinde apoptozun tetiklendiğine işaret etmektedir. Yara tamiri deneyleri R.canescens özütlerinin MDA-MB-231 hücrelerinin göç kabiliyetini engellediğini göstermektedir. Meme kanserlerinde görülen yüksek MMP-2 ve MMP-9 gen ifadesinin, R.canescens özütlerinin muamelesi ile azaldığı tespit edilmiştir. R.canescens özütlerinin MDA-MB-231 meme kanseri hücreleri üzerindeki etkinliğinin detaylı analizi, meme kanseri tedavisi için doğal kaynaklı bir alternatif önermektedir.
Özet (Çeviri)
Natural compounds produced by plants, animals, and microorganisms play an important role in cancer treatment. More than 60% of approved drugs are obtained from natural compounds. These compounds have the capacity to inhibit DNA damage, cell proliferation, angiogenesis and metastasis, and stimulate apoptosis and autophagy. The genus Rubus belongs to family Rosaceae and its various parts are traditional use to for therapeutic purposes. Rubus species are known to exert anticancer effect through their bioactive components. Rubus canescens DC. canescens is an unexplored species also found in our country. In this study, the effects of ethyl acetate, methanol and water extract of R.canescens on triple-negative MDA-MB-231 breast cancer cells and MCF12A normal breast cells were investigated. In cell viability assays, R. canescens extracts were found to have stronger cytotoxic activity on MDA-MB-231 breast cancer cells compared to MCF12A normal breast cells. The most effective cytotoxic activity on MDA-MB-231 cells was obtained with ethyl acetate extract (83% cell death). The increased Bax/Bcl2 ratio as a result of treatment with ethyl acetate and methanol extracts indicates that apoptosis was induced in MDA-MB-231 cells. Wound healing experiments have demonstrated that R.canescens extracts inhibit the migration of MDA-MB-231 cells. The elucidation of detailed molecular mechanisms allows the identification of a new biological activity for R.canescens and provide information about its pharmacological value.