Redüktörlü DC motor ile yönetilen 6 eksen hareketli uçuş simülatörünün tasarımı, analizi ve uygulaması
Design, analysis and application of 6 axis motion flight simulator managed by reducer DC motor
- Tez No: 667908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SATILMIŞ ÜRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Aeronautical Engineering, Aircraft Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yüksek güvenlikli hava taşımacılığında pilotların karşılaşabileceği hava olaylarına hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Bu amaçla geliştirilen uçuş simülatörleri ticari hava taşımacılığının ciddi derecede ilerlemesinin en büyük sebeplerinden birisi olup, ticari havayolu taşımacılığı şirketlerinin pilotaj eğitim maliyetlerini ciddi oranda azaltmıştır. Aynı zamanda uçak üretim firmalarının test operasyonlarını kolaylaştırıp, üretim maliyetlerinin de düşmesini sağlamıştır. Geliştirilen uçuş simülatörleri pilotların uçuş operasyonu esnasında karşılaşabileceği rüzgar kesmesi, şiddetli kuyruk rüzgarı, türbülans, havada tutunamama, tek motora kalma gibi etkileri oluşturabilmesi gerekmektedir. Görsel eğitimin yanı sıra pilotluk eğitiminin hareketli sistemler ile desteklenmesi insani duyularında uçuşa hazır olması konusunda daha olumlu sonuçlar verecektir. Bu çalışma 6 eksen hareketli bir Stewart Platformu tasarımı çalışmasıdır. Bu çalışmada döner-dişli tip motorlar kullanılmış olup hareketli platform bu motorun uçlarına monte edilen tek eklemli rotlarla sağlanmaktadır. Kinematik analizler yapılarak oluşturulan matematiksel model ile birlikte yapıyı ani hareketlenmelerden korumak ve bununla birlikte en yumuşak ve en hızlı şekilde hedef açılara götürebilmek adına PID kapalı çevrim kontrol mekanizması eklenmiştir. Bilgisayar ortamında geliştirilen bu sistemin, hayata geçirmek adına uygun malzemeler seçilmiş, modellendiği şekilde üretilmiş ve elektronik kontrol sistemi ve geliştirilen ara yüz yazılımı ile denemeler yapıldıktan sonra montaj tamamlanmıştır. Bu tez çalışması, Kocaeli Üniversitesi | BAP Koordinasyon Birimi tarafından FYL-2020-2054 proje numarası ile desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Pilots must be prepared for the weather events they may encounter in high security air transport. Flight simulators developed for this purpose and they are one of the biggest reason for the serious progress of commercial air transportation. Flight simulators has significantly reduced the pilotage training costs of commercial air transportation companies. At the same time, it facilitated the test operations of aircraft manufacturing companies and reduced production costs. The developed flight simulators have to be able to create effects such as wind shear, strong tail wind, turbulence, inability to hold in the air, engine failure that pilots may encounter during flight operation. Supporting pilot training with mobile systems in addition to visual training will give more positive results in human senses to be ready for flight. This study is a 6-axis Stewart Platform design study. In this study, rotary-gear type motors are used and the moving platform is provided with single-joint rods mounted on the ends of this motor. Along with the mathematical model created by performing kinematic analysis, a PID closed-loop control mechanism has been added to protect the structure from sudden movements and to bring it to the target angles in the smoothest and fastest way. In order to implement this system developed in computer environment, materials were selected, produced as modeled, and after trials were made with the electronic control system and the developed interface software, the assembly was completed. This thesis work is supported by the Kocaeli University | BAP Coordination Unit with the project number FYL-2020-2054.