Türkiye'de kadına yönelik şiddet algısının analitik incelemesi (Kocaeli Üniversitesi örneği)
Analytical analysis of the perception of violence against women in Turkey (Example of Kocaeli University)
- Tez No: 667960
 - Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ŞENKAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bir kişinin kendinden güçsüz kişilere istek ve taleplerini gerçekleştirmelerini sağlamak için uyguladığı güç ve baskıya şiddet denir. Şiddete tarihi açıdan bakıldığında insanlığın var olmasıyla birlikte ortaya çıkmış olduğu ve hiçbir zamanda sonlanmadığı görülmektedir. Bu şiddet davranışı bir kişi tarafından olabileceği gibi, bir grup ya da topluluk tarafından da olabilmektedir. Buradan anlaşıldığı üzere şiddet hayatın her alanında var olan ve insanları kötü etkileyen bir durum olmakla birlikte çok geniş kapsamlı bir konudur. Bu nedenle bu çalışmada öncelikle şiddet konusunu tanımlayacak, ardından konu daraltılarak kadına yönelik şiddet ele alınacaktır. Araştırmanın birinci bölümünde şiddet, kadına yönelik şiddet, türleri ve tarihi incelenirken, ikinci bölümde ise kadına yönelik şiddeti engellemek amacıyla hazırlanan ulusal ve uluslararası sözleşmeler incelenecektir. Bu çalışmanın temel amacı, gençlerin kadına yönelik şiddeti nasıl algıladıklarını belirlemek ve gelecekte kadına yönelik şiddeti azaltmak için neler yapılabileceğine dair öneriler sunmaktır. Buradan hareketle araştırmanın üçüncü bölümünde, Kocaeli Üniversitesi'nde lisans ve lisansüstü eğitim gören 271 kişiye“İSKEBE Tutum Ölçeği”ve“Demografik Bilgiler Formu”kullanılarak yapılan bu araştırmaya dair bilgiler ve bulgular verilmiştir. Araştırmanın sonunda ise yapılan araştırmanın değerlendirmesi yapılarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Violence is the force and pressure exerted by a person to force weaker people to realize their wishes and demands. If violence is examined from a historical perspective, it is seen that it emerged with the existence of humanity and never ended. Violent behavior can be done by a person or a group or a community. As it can be understood, although violence exists in all areas of life and affects people badly, it is a very comprehensive issue. For this reason, this study will first define the subject of violence, then narrow down the subject and discuss violence against women. In the first part of the study, violence, violence against women, its types and history, in the second part national and international conventions prepared to prevent violence against women will be examined. The main purpose of this study is to determine how young individuals perceive violence against women and to provide suggestions on what can be done to reduce violence against women for the future. Hence, in the third part of the research, information, and findings of this research is given, which was carried out using the“ISKEBE Attitude Scale”and“Demographic Information Form”, and was done with 271 people who has received undergraduate and graduate education at Kocaeli University. At the end of this study, research was evaluated, and recommendations were made.