Küresel finansal krizin Türk bankacılık sektörüne etkisi; finansal bir analiz
Effect of global financial crisis on Turkish banking sector; a financial analysis
  1. Tez No: 667977
  2. Yazar: DENİZ TEMEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL CEM ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Ülke ekonomilerinin sağlıklı büyüyebilmeleri için bankacılık sektörünün etkin bir şekilde faaliyet göstermesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak bankaların daha kârlı ve krizlerden daha az etkilenir düzeyde olmaları ve krizlere karşı önlemler alabilecek şekilde bir yapıya sahip olmaları gerekmektedir. Türk bankacılık sektörü, finansal liberalleşme hareketleri sonrasında belirli aralıklarla krizlere maruz kalmıştır. Bankacılık sektörünün en çok etkilendiği kriz olan 2001 krizi genel anlamda, zayıf bankacılık sisteminden kaynaklanmıştır. Bu krizden bankalar olumsuz etkilenmiş ve çok sayıda banka iflas etmiştir. 2008'de başlayan kriz ise Amerika Birleşik Devleti'ndeki (ABD) mortgage kredilerinden kaynaklanan ve türev piyasaları da etkilemesiyle kısa bir süre içinde küresel bir boyuta ulaşmıştır. 2008 krizi sonrasında merkez bankaları para politikalarında yeni arayışlara girmişlerdir. Ülkeler kendi çaplarında aldıkları kararlarla krizin etkilerini gidermeye çalışmışlardır. Bu çalışmada, Küresel Finansal Krizin Türk Bankacılık Sektörüne Etkileri incelenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde finansal kriz kavramı ve küresel finansal kriz detaylı bir şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde Türkiye'de 2008 finansal kriz sonrasında uygulanan para politikaları incelenmiştir. Üçüncü bölümde Türk bankacılık sektörü ve tarihsel gelişimi incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise bankaların 2001-2019 yılları arasındaki bilançoları seçilen rasyolar aracılıyla finansal analizlere tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order for the economies of the country to grow in a healthy manner, the banking sector must operate effectively. Accordingly, banks need to be more profitable and less vulnerable to crises, and to have a structure that can take measures against crises. Turkish banking sector has been exposed to crises at regular intervals after the financial liberalization movements. The 2001 crisis, which was the crisis most affected by the banking sector, was generally caused by the weak banking system. Banks were adversely affected by this crisis and many banks went bankrupt. The crisis that started in 2008, on the other hand, reached a global dimension in a short time, stemming from mortgage loans in the United States of America (USA) and also affecting the derivative markets. After the 2008 crisis, central banks started to search for new monetary policies. Countries have tried to overcome the effects of the crisis with the decisions they have taken in their own right. In this study, the effects of the Global Financial Crisis on the Turkish Banking Sector are analyzed. The study consists of four parts. In the first part, the concept of financial crisis and the global financial crisis are examined in detail. In the second part of the monetary policy implemented after the 2008 financial crisis in Turkey it was examined. In the third chapter, the Turkish banking sector and its historical development are examined. In the fourth part, the balance sheets of banks between 2001-2019 are subjected to financial analysis by means of selected ratios.