Optimization of biosimilar monoclonal antibody production in CHO cells and its characterization
CHO hücrelerinde monoklonal antikor üretim optimizasyonu ve karakterizasyonu
- Tez No: 668029
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇİMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Biyobenzer monoklonal antikor (mAb) geliştirilmesi, günümüz biyofarmasötik endüstrisinin odağı haline gelmiştir. Küresel market rekabeti göz önünde bulundurulduğunda, geliştirme sürecinin başında, kritik kalite özelliklerini ayarlamak için stratejilerin geliştirilmesi zaman, işgücü, ve maliyetler açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle teknolojik ve farmasötik olarak hızlı bir şekilde gelişmekte olan Türkiye, biyobenzer piyasasını genişletmekte olup, yeni buluşların ihtiyacını çekmektedir. Bu çalışma, Çin Hemstır Yumurtalık (CHO) hücrelerinde, C5mAb'ın bir biyobenzerinin geliştirilmesi için optimum koşulların araştırılmasına odaklanmaktadır. C5mAb, kompleman sistemde C5'i bloke ederek bazı nadir hastalılar için önemli bir hedef oluşturmaktadır. Bu çalışmaya özgü yenilikler, CHO ekspresyon sisteminin kullanılarak hibrit ve insanlaştırılmış bir mAb üretiminin geliştirilmesi, Design of Experiments (DoEs) metodolojisi kullanılarak proses parametrelerinin ve kültür besleme stratejilerinin taranarak belirlenmesi, ve biyobenzer bir C5mAb üretimi için proses parametrelerinin optimize edilmesi ile ortaya konmuştur. Çalışma, biyobenzerliğin ortaya konması amacıyla, glikan yapıları ve potansi olmak üzere kritik kalite parametrelerinin analizini ve biyoreaktör sistemlerinde ileri doğrulamaları içerir. E90-02 klonu ile, uzatmalı besleme stratejisi kullanılarak, dayanıklı bir 14 günlük kesikli-beslemeli kültür prosesi geliştirilmiştir. Karıştırmalı tank biyoreaktör sistemindeki prosesin, üretimin yedinci günü sıcaklığın 37°C 'den 32°C'ye düşürülmesi ile %83.85 bağlanma potansiyeline sahip, 2.9 g / L titre sağlayan, eşleşen glikozilasyon profilleri ile Orijinatör moleküle etkinlik, güvenlik, biyolojik aktivite, immünojensite, ve stabilite açısından gereken uygunluğu gösterdiği doğrulanmıştır. Sonuçlar, deneysel dizayn stratejilerinin üretime yönelik, kritik kalite özelliklerinin sağlandığı biyoproseslerde ve biyobenzer geliştirme alanında kullanımına ilişkin güvenilirliği, ve uygulanabilirliği açıkça ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Biosimilar monoclonal antibody development is currently the major focus of the biopharmaceutical industry. Strategies to adjust the critical quality attributes early in the development stage saves time, labor, and costs considering the competitive global market. As a technologically and pharmaceutically developing country, particularly Turkey is currently expanding its biosimilars market and requires new developments. This study focuses on generating optimal conditions for the development of a biosimilar of C5mAb, in Chinese Hamster Ovary (CHO) cells. C5mAb acts as a blocker to the complement component 5, an important target for certain rare diseases. The novelties of the study are set forth with the usage of CHO host cell expression system to produce a hybrid and humanized mAb, the incorporation of Design of Experiments (DoEs) to screen and investigate process parameters and culture feeding regimens, and also by the process parameters optimized for the production of a C5mAb biosimilar. The study involves glycan and potency analyses as key quality attributes, with further verification in bioreactor systems, aiming to contribute to the assessment of biosimilarity. A robust 14 days fed-batch culture was developed with the E90-02 clone, under extended feed strategy. Applying temperature down-shift to 32°C from 37°C on the production day of 7, in stirred tank bioreactor system was confirmed to yield 2.9 g / L titer with 83.85 % binding potency, and matching glycosylation profiles, complying with the Originator molecule in terms of efficacy, safety, biological activity, immunogenicity, and stability. The study put forward the reliability and applicability of experimental design strategies for manufacturing bioprocesses that ensure compliance of key quality attributes, and contribute to the knowledge in the field of biosimilars development.