Marmara Bölgesi'ndeki mevcut marinaların küresel iklim değişikliğinin etkilerine karşı risk algısı ve hazırlık durumu üzerine bir araştırma
The risk perception and preparedness of marinas for the impact of global climate change: A case study on Marmara Region
- Tez No: 668068
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İklim değişikliğinin etkisi her geçen gün kendini daha açık bir şekilde hissettirmektedir. Bu etki özellikle sahil şeridinde daha yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Sahil şeridinde konuşlanmış bir turizm tesisi olan marinalarda; iklim değişikliği etkilerine karşı riski algılamak ve hazırlık durumunu en üst seviyede yürütüyor olmak önem arz etmektedir. Bu bağlamda, çalışmanın amacı, Marmara Bölgesi marinalarının iklim değişikliği algılarının ve ayrıca iklim değişikliğinin temel boyutları olan; iklim değişikliği risk algısı, iklim değişikliği farkındalığı, iklim değişikliğinin etkisi ve iklim değişikliğine uyum konuları hakkında eğilimlerinin incelenmesidir. Araştırmanın amacına uygun olarak, 36 sorudan oluşan bir anket, hedef marinaların yöneticilerine uygulanmıştır. Elde edilen bulgular Marmara Bölgesi marinalarının yöneticileri aracılığıyla iklim değişikliği konusunda yüksek bir algıya sahip olduğu sonucunu ortaya koymuştur. Ayrıca marina yöneticilerinin algıları dâhilinde: iklim değişikliği risk algısı ve iklim değişikliğine uyum; iklim değişikliğinin etkisi ve iklim değişikliği farkındalığı; iklim değişikliğinin etkisi ve iklim değişikliğine uyum değişkenleri arasında anlamlı ilişki ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The impact of climate change makes itself felt more clearly day by day. This effect is experienced more intensely especially in coastal areas. Being aware of the effects of climate change, having the necessary risk perceptions and awareness, and currently conducting adaptation procedures are considered as an important requirement for marinas, which are a tourism facility built on the coastal area. In subtance, the aim of the study is to examine the climate change perceptions of Marmara Region marinas as well as the basic dimensions of climate change; climate change risk perception, climate change awareness, the impact of climate change and adaptation to climate change. In line with the purpose of the research, a questionnaire consisting of 36 questions has been applied to the officials of the target marinas. The findings obtained have revealed that Marmara Region marinas have a high perception of climate change through their officials. In addition, within the perceptions of the marina officials significant and positive relationships have been obtained between the dimensions of climate change as follows: between the impact of climate change and adaptation to climate change; climate change risk perception and adaptation to climate change; climate change impact and awareness of climate change.