Akran eğitimi programının ergenlerin akran baskısına karşı direnme becerileri kazandırma üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of peer education program on adolescents' gaining skills of resistance against peer pressure
- Tez No: 668072
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma ile ergenlerde akran baskısına direnme konusunda geliştirilen akran eğitimi programının değerlendirilmesi ve aynı zamanda bu eğitim programına katılan ergenlerin akran baskısına direnme becerisi geliştirip geliştirmedikleri incelenmiştir. Bu çalışmada iletişim becerileri, akran baskısı ve ona direnme yöntemlerini kapsayan 10 oturumluk akran eğitim programı hazırlanmıştır. Empatik olma, kendini ifade edebilme, akademik başarı, liderlik özellikleri, arkadaş ve öğretmen referansları gibi kriterlerle yapılan görüşmeler ve değerlendirmeler sonucunda akran eğitmen adayı olarak eğitime alınmak üzere15 öğrenciye hazırlanan eğitim programının etkisini belirlemek için 15 öğrenci de kontrol grubu olarak belirlenmiştir. . Akran eğitimi; akran eğitmenliği, etik kuralları, sorumlulukları, etkili iletişim becerileri, akran baskısı, ergenler üzerindeki olumlu olumsuz etkileri, akran baskısına karşı direnme yöntemleri gibi konulardan oluşmuştur. Bu eğitimi tamamlayan öğrenciler, akran eğitmenler olarak kendi akranları olan lise öğrencilerine 2 ders saati akran baskısı, etkileri ve direnme yöntemleri konusunda sunum yapmışlardır. Bu çalışma ile hem akran eğitmenlerin hem de onların hazırladığı eğitimden faydalanan öğrencilerin akran eğitim programına yönelik görüşleri değerlendirilmiştir. Aynı zamanda hazırlanan akran eğitim programının akran eğitmenlerin iletişim becerilerini, katıldıkları eğitimin ve yapılan bütün çalışmaların empatik eğilimlerini etkileyip etkilemediği, eğitimden yararlanan öğrencilerin de yaşadıkları akran baskısı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, the evaluation of the peer education program developed for adolescents to resist peer pressure and also whether the adolescents who participated in this education program developed the ability to resist peer pressure were examined. In this study, a 10-session peer education program was prepared, including communication skills, peer pressure and methods of resisting it. As a result of the interviews and evaluations made with criteria such as empathicism, self-expression, academic achievement, leadership qualities, friend and teacher references, 15 students to be enrolled as peer trainer candidates and 15 students were determined as the control group to determine the effect of the training program. Peer education; Peer tutoring consists of topics such as ethical rules, responsibilities, effective communication skills, peer pressure, positive and negative effects on adolescents, and methods of resisting peer pressure. Students who have completed this training made presentations on peer pressure, its effects and methods of resistance to high school students, who are their peers, as peer educators. With this study, the opinions of both the peer educators and the students who benefit from the education prepared by them about the peer education program were evaluated. At the same time, the effects of the peer education program on the communication skills of the peer educators, the empathic tendencies of the education they attended and all the studies conducted, and the effects on the peer pressure experienced by the students who benefit from the education were evaluated.