Üniversite öğrencilerinin öz-şefkat düzeylerinin algılanan anne baba tutumu, alkol kullanımı ve risk alma değişkenleri açısından incelenmesi
Analizing the self-compassion level in university students regarding perceived parental attitudes, alcohol use and risk taking behavior
- Tez No: 668073
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin öz-şefkat düzeylerinin algılanan anne baba tutumu, alkol kullanımı ve risk alma değişkenleri açısından incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Mersin Üniversitesinin çeşitli fakültelerinde öğrenim görmekte olan 658 lisans öğrencisinden oluşmaktadır. Bu çalışmada, ''Kişisel Bilgi Formu'' ile birlikte ''Öz Anlayış Ölçeği'', ''Risk Alma Ölçeği'' ve ''Alkol Kullanım Bozukluklarını Tanıma Testi'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde, tek yönlü varyans analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Analizlerden elde edilen bulgular, üniversite öğrencilerinin öz-şefkat düzeyleri ile algılanan anne baba tutumu arasında anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. Diğer yandan, üniversite öğrencilerinin öz-şefkat puanlarının alkol kullanımı değişkenine göre farklılaştığı görülmektedir. Bunun yanında, risk alma davranışının alt boyutları ile birlikte öz-şefkat puanlarındaki varyansın %38,2'sini açıkladığı bulunmuştur. Elde edilen bulgular, ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılarak, uygulamalara ve gelecek araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the self-compassion level of university students in terms of parental attitudes, alohol use and risk taking behavior. The sample of study included 658 undergraduate students from different faculties of Mersin University during the 2018-2019 academic year. In order to collect the data in the study, Self Compassion Scale, Risk Behavaiors Scale, Alcohol Use Disorders Identification Test and Personal Information Form are used. One-way analysis and multiple regression analysis were used in the analysis. The results of the study revealed that there is a significant correlation between the self-compassion level in university students and perceived parental attitude. On the other hand, it is seen that the self-compassion scores of university students differ alcohol use variable.In addition, it was found that together with the sub-dimensions of risk taking behavior, it explained 38.2% of the variance in self-compassion scores. The implications of the study findings were discussed through the related literature and some suggestions were made for further applications and research.