Kadın çalışanların algıladıkları sosyal desteğin, iş ve yaşam doyumları üzerinde iş-aile yaşam ile aile-iş yaşam çatışmasının düzenleyici rolü
The organizational role of social support perceived by women employees, on job and life satisfaction, and the conflict of family-family life and family-work life
  1. Tez No: 668077
  2. Yazar: ASİYE GÖLPEK KARABABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAZLUM ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmanın amacı, kadın çalışanların algıladıkları sosyal desteğin, iş ve yaşam doyumları üzerinde iş-aile yaşam ile aile-iş yaşam çatışmasının düzenleyici rolünü analiz etmektir. Bu çerçevede, algılanan sosyal destek ölçeği, iş-aile yaşam çatışması ve aile-iş yaşam çatışması ölçeği, iş doyumu ölçeği ve yaşam doyumu ölçeği kullanılarak anket soruları hazırlanmıştır. Gaziantep İli'nde imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde istihdam edilen kadın çalışanlardan oluşan araştırma evreninden kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen kadın çalışana 523 anket uygulanmıştır. Bu anketlerin tamamı değerlendirmeye alınmış ve verilerin analizinde, ölçüm modelleri ve yapısal modelleri test etmek amacıyla ikinci nesil bir istatistik yazılımı olan SmartPLS programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, algılanan sosyal destek düzeyinin alt boyutu olan aile desteğinin yaşam ve iş doyumu üzerinde ve arkadaş desteğinin de iş doyumu üzerinde düzenleyici etkisinin olduğu görülmüştür. Ayrıca, aile boyutu ile yaşam doyumu arasındaki aile-iş çatışmasının, aile boyutu ile iş doyumu arasında iş-aile çatışmasının ve arkadaş boyutu ile iş doyumu arasında iş-aile çatışmasının düzenleyici etkisi de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the regulatory role of work-family life and family-work life conflict on perceived social support, job and life satisfaction of female employees. In this context, survey questions were prepared using the perceived social support scale, work-family life conflict and family-work life conflict scale, job satisfaction scale and life satisfaction scale. 523 questionnaires have been applied to female employees who are employed in enterprises operating in the manufacturing sector in Gaziantep Province and selected by convenience sampling method. All of these questionnaires were evaluated and Smart PLS statistical package program was used for data analysis. As a result of the study, it was seen that the perceived social support sub-dimension has a regulatory effect on the life and job satisfaction of the family, and the peer dimension on job satisfaction. It was observed that work-family conflict between family dimension and job satisfaction, and work-family conflict between friends dimension and job satisfaction had a regulatory effect on family-work conflict between family life satisfaction.