Aşiret devlet ilişkileri: Van örneği (1935-1945)
Tribal state relations: Van example (1935-1945)
  1. Tez No: 668084
  2. Yazar: SÜMEYE ZENGİNER AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUVAT PARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Aşiret türü toplumsal ve siyasal yapılanmalar; ekonomik ihtiyaçların karşılanması, dış tehlikelere karşı can ve mal güvenliğinin sağlanması gibi gereksinimler sonucu oluşturulmuş sosyal organizasyonlardır. Feodal yapıya eş değer tutulan, dolayısıyla bir geçiş süreci olarak görülen aşiret tipi örgütlenme bazı toplumlarda kalıcı bir hal almıştır. Bu yapılanmaların mevcut olduğu toplumlardan biri de Türkiye toplumudur. Türkiye'de aşiret olgusunun yoğun olduğu bölgeler Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleridir. Bu çalışmada Doğu Anadolu bölgesinden Van ilinde, tapu verilerinden yararlanılarak aşiret ve devlet ilişkileri ve bu ilişkiler doğrultusunda uygulanan iskân politikaları incelenmiştir. Bu araştırmanın temel konusu; 1935-45 tarihleri arasında, Doğu Anadolu Bölgesinde Van ilindeki toplumsal yapılar doğrultusunda uygulanan politikaların bölgede ne gibi etnik değişimlere yol açtığını göstermektir. Bölgede bulunan feodal yapı olan aşiretlerin, düzenini yıkmak kolay değildi. Aşiretlerin bölgede hem ekonomik hem de siyasi güce sahip olduğu görülmektedir. Aşiretin sosyal-toplumsal hayattaki etkisi ve devletle olan ilişkileri devlet kaynaklarına dayandırılarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tribal type of social and political structures; They are social organizations formed as a result of needs such as meeting economic needs and ensuring the safety of life and property against external dangers. Tribal-type organization, which is regarded as equivalent to the feudal structure and therefore as a transition period, has become permanent in some societies. One of the communities where these embodiments are present Turkey is the community. the tribal regions where cases are in Eastern and Southeastern Anatolia in Turkey. In this study, tribal and state relations and settlement policies implemented in line with these relations in the province of Van from the Eastern Anatolia region were examined. The main subject of this research; To show what kind of ethnic changes the policies implemented in the Eastern Anatolia Region in line with the social structures in the province of Van between 1935-45. It was not easy to destroy the order of the feudal tribes in the region. It is seen that the tribes have both economic and political power in the region. The influence of the tribe in social-social life and its relations with the state has been shown on the basis of state resources.