Gazâlî düşüncesinde burhân ve iman ilişkisi
The relationship of burhân and faith in al-Ghazali
  1. Tez No: 668083
  2. Yazar: RAMAZAN TALİP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yapmış olduğumuz çalışmanın temel amacı, insanların kesin bilgiye ulaşmasındaki vesilelerden biri olan“burhân”kavramının, İman konularında bir delil olarak kullanılıp kullanılamayacağını Gazâlî'nin görüşleri çerçevesinde ele almaktır. Bu doğrultuda çalışmamızın birinci bölümünde Gazâlî'nin burhân kavramına yüklediği anlam, ikinci bölümünde ise Gazâlî'nin iman kavramına yüklediği anlam ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise bu iki kavramın birbiri ile olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Bu ilişki özellikle burhân vesilesiyle inancın oluşmasının veya temellendirilmesinin imkânı bağlamında incelenmiştir. Netice itibariyle Gazâlî, akla çok önem veren bir düşünür olmasına rağmen metafizik alanın bilgisine ulaşması konusunda akla ve dolayısı ile aklî delillendirmelere bir sınır çizmiştir. Gazâlî, insanları belli bir seviyede inanca yönlendirebilecek veya bir inancı savunma konusunda kullanılabilecek akli deliller olduğunu söylemiştir ve eserlerinde de bazı akli deliller kullanmıştır. Fakat o, inanç unsurlarının metafizik mahiyetini ve burhânın sınırlılıklarını ileri sürerek, bu delillerin hiçbirinin burhânî kesinlikte olmadığını savunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study we have done is to consider whether the concept of“Burhân”, which is one of the means for people to reach definite information, can be used as an evidence in matters of Faith within the framework of Ghazali's views. In this direction, in the first part of our study, the meaning given by Ghazali to the concept of burhân, and in the second part, the meaning given to the concept of faith by Ghazali is discussed. In the third part, the relationship of these two concepts with each other is evaluated. This relationship has been studied especially in the context of the possibility of the formation or foundation of belief through burhân. As a result, although al-Ghazali is a thinker who attaches great importance to reason, he has drawn a boundary to reason and consequently to rational proofs in reaching the knowledge of the metaphysical field. Gazâlî said that there are mental proofs that can lead people to belief at a certain level or can be used to defend a belief, and he used some mental proofs in his works. However, he argued that none of these evidence was conclusive evidence, arguing the metaphysical nature of the elements of belief and the limitations of the burhân.