Peri-implantitis nedeniyle kaybedilen implantlarda erbiyum lazer ve çeşitli yöntemler kullanılarak yüzey değişimi ve pürüzlülüğün in vitro değerlendirmesi
In vitro evaluation of surface change and roughness using erbium laser and various methods in implants lost due to peri-implantitis
  1. Tez No: 668115
  2. Yazar: ASLIHAN SEÇGİN ATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ BAŞER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada debrisle kaplı kirli implant yüzeylerinin debridman sonrası bakir implantlara benzer yüzey özellikleri ve element kompozisyonuna sahip olması amaçlanmıştır. Kirli implant yüzeylerine Er:YAG lazer, Er,Cr:YSGG lazer, küret ve ultrasonik cihaz uygulanmıştır. Debridman öncesi ve sonrası taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüleri alınmış, enerji dağılımlı x-ışını spektroskopisi (EDS) ile yüzeylerin elementel profili değerlendirilmiş ve profilometre ile yüzey pürüzlülüğü analiz edilmiştir. Çalışmamızda her müdahale grubunda daha önceden peri-implantitis nedeniyle çıkarılan 4 adet implant ve kontrol grubunda 2 adet bakir implant olmak üzere toplam 30 adet implant incelenmiştir. Titanyum küret grubu, PEEK uçlu ultrasonik kazıyıcı grubu, Er:YAG çok kısa atımlı lazer grubu (100μS, 120 mJ/puls 10Hz), Er:YAG kısa atımlı lazer grubu (300μs, 120 mJ/puls, 10Hz), Er:YAG uzun atımlı lazer grubu (600μs, 120 mJ/puls, 10Hz), Er,Cr:YSGG1 lazer grubu (1W 10Hz), Er,Cr:YSGG2 lazer grubu (1.5W, 30Hz) olmak üzere müdahaleler 7 grupta 120sn boyunca uygulanmıştır. Müdahalelerin ardından, SEM görüntülerindeki yüzey özelliklerinin bakir implantların yüzey özellikleri ile derecelenerek karşılaştırılmasını amaçlayan İmplant Debridman Görsel İndeksi (İDGİ) oluşturulmuştur. İDGİ ve EDS verilerine göre temizlikte en etkili Er:YAG ve ultrasonik grupları bulunmuştur. SEM görüntüleri ve EDS bulguları birlikte değerlendirildiğinde, bakir implantlarda gördüğümüz Sandblasted Large Grid Acid Etched (SLA) yüzeyin tipik bal peteği görünümüne ulaşabilen ve yüzeye hasar vermeden kirliliği kaldıran gruplar Er:YAG uzun atımlı lazer ve ultrasonik grupları olmuştur. Er:YAG çok kısa atımlı lazer kirli implant yüzeylerin debridmanını sağlamada en başarılı grup olmasına rağmen istenmeyen yüzey değişimleri, Er:YAG kısa atımlı lazer grubunda ise hafif yüzey değişimleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to obtain similar surface properties and element composition to virgin implants after debridement of contaminated implant surfaces covered with debris. Er: YAG laser, Er, Cr: YSGG laser, curette, and ultrasonic device were applied to contaminated implant surfaces. Before and after the debridement, SEM images were taken, the elemental profile of the surfaces was evaluated with EDS, and the surface roughness was analyzed with a profilometer. A total of 30 implants were examined, including 4 implants removed previously due to peri-implantitis in each intervention group and 2 virgin implants in the control group. Interventions were applied in 7 groups for 120 seconds, including titanium curette group, ultrasonic scaler with PEEK tip, Er: YAG very short pulse laser group (100μs, 120 mJ / pulse 10Hz), Er: YAG short-pulse laser group (300μs, 120 mJ / pulse, 10Hz), Er: YAG long-pulse laser group (600μs, 120 mJ / pulse, 10Hz), Er, Cr: YSGG1 laser group (1W 10Hz), Er, Cr: YSGG2 laser group (1.5W, 30Hz). After debridement, the Implant Debridement Visual Index (IDVI) was used, to evaluate the implant surface properties of SEM images. According to the IDVI and EDS data, Er: YAG and ultrasonic groups were found the most effective for debridement. When SEM images and EDS findings are evaluated together, Er:YAG long-pulse and ultrasonic groups have shown the closest topography -the typical honeycomb appearance- of the SLA surface as seen on virgin implants, and debris was removed without damaging the surface. Although the Er:YAG very short-pulsed laser group was better in the debridement of contaminated implant surfaces, undesirable surface changes were observed. Slight surface changes were also observed in the Er:YAG short-pulse laser group.