Peri-implantitis hastalarında travmatik oklüzal kuvvetlerin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of traumatic occlusal forces on peri-implantitis patients
  1. Tez No: 862803
  2. Yazar: SEHER TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BERRİN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Peri-implantitis dental implantların çevresindeki dokularda meydana gelen plakla ilişkili, peri-implant mukozada enfeksiyon ve implant çevresindeki destekleyici kemiğin kaybı ile karakterize bir durumdur. Peri-implantitis için periodontitis öyküsü, zayıf plak kontrolü ve sigara gibi risk faktörleri yapılan araştırmalarda rapor edilmiştir ancak bir risk faktörü olabileceği düşünülen travmatik oklüzal kuvvetlerin etkisine dair çalışmalar yeterli değildir. Periodontal liflerin olmaması nedeniyle dental implantların, doğal dişlere kıyasla oklüzal aşırı yüklemeye duyarlılığının daha fazla olduğu varsayılmaktadır. Çalışmamıza Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalına çeşitli nedenlerden dolayı müracaat eden, yaşları 31-65 arası değişen 25 peri-implantitisli 25 sağlıklı implantlara sahip toplamda 50 yetişkin birey dahil edilmiştir. Hastaların klinik indeksleri ve mevcut tomografileri değerlendirilmiştir. T-scan III analiz sistem ile oklüzal kuvvet analizleri yapılmıştır. T-scan III oklüzal analiz sistemde hastaların maksimum interküspidasyonda kuvvet yüzdeleri ve süreleri, sağ/sol lateral hareket sırasındaki kuvvet süreleri değerlendirilmiştir. Sağlıklı ve peri-implantitisli hastaların T-scan III verileri kıyaslandığında peri-implantitisli implantların oklüzal kuvvete daha çok maruz kaldığı görülmüştür. Maksimum interküspidasyondaki kuvvet yüzdeleri ve süreleri, sağ/sol lateral hareket süreleri peri-implantitisli implantlarda istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Çalışmamız peri-implantitis için bir risk faktörü olduğu düşünülen ve tartışmalı olan travmatik oklüzal kuvvetlerin değerlendirildiği ilk klinik çalışmadır. Çalışmamızın sonucuna göre bir risk faktörü olabileceği varsayılan travmatik oklüzal kuvvetlerin peri-implantitisin ilerlemesinde rol oynayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Peri-implantitis is a condition associated with plaque occurring in the tissues around dental implants, characterized by infection of the peri-implant mucosa and loss of supporting bone around the implant. Risk factors for peri-implantitis, such as history of periodontitis, poor plaque control and smoking, have been reported in studies, however studies on the effect of traumatic occlusal forces, which are thought to be a risk factor, are not sufficient. It is assumed that dental implants are more susceptible to occlusal overload than natural teeth due to the absence of periodontal fibers. A total of 50 adult individuals, 25 with peri-implantitis and 25 with healthy implants, aged between 31-65, who applied to Gazi University Faculty of Dentistry Department of Periodontology for various reasons, were included in our study. The clinical indexes and existing tomographies of the patients were evaluated. Occlusal force analyzes were performed with the T-scan III analysis system. In the T-scan III occlusal analysis system, the patients' force percentages and durations at maximum intercuspidation and force durations during right/left lateral movement were evaluated. When T-scan III data of healthy and peri-implantitis patients were compared, it was observed that implants with peri-implantitis were more exposed to occlusal force. Force percentages and durations at maximum intercuspation and right/left lateral movement durations were found to be statistically significant in implants with peri-implantitis. Our study is the first clinical study to evaluate traumatic occlusal forces, which are thought to be a risk factor for peri-implantitis and are controversial. The results of our study suggest that traumatic occlusal forces, which are assumed to be a risk factor, may have a role in the progression of peri-implantitis.